«
»
FacebookGoogle+

American Hustle (2014)

American Hustle jest filmem trudnym do sklasyfikowania i zamknięcia go w której szufladce gatunkowej, ponieważ jest to typowy mix gatunków w skład którego wchodzą komedia, kryminał, sensacja, romans i groteska. Akcja filmu jest obsadzona w złotych latach 70 i 80 ubiegłego wieku pośród elity polityczno-biznesowo-gangsterskiej ówczesnej rozkwitającej Ameryki.

Premiera: 31 stycznia 2014 r.
Reżyser: David O.Russell
Scenariusz: Eric Singer, David O.Russell
Aktorzy: Christian Bale, Jennifer Lawrence, Danny Corba, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Elisabeth Röhm

American Hustle, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube, Strona filmu, Facebook

Głównymi postaciami tego filmu są Irving Rosenfeld (Christian Bale), jego wspólniczka i kochanka Sydney Prosser (Amy Adams), którzy jako para oszustów i poszukiwanych przez FBI przestępców zostają zmuszeni przez ambitnego agenta FBI Richiego DiMaso (Bradley Cooper) do współpracy z agencją w roli „konia trojańskiego” wprowadzonego do elity polityczno-biznesowej będącej u władzy Stanów Zjednoczonych w celu odkrycia i zdemaskowania tych którzy zostali skorumpowani i poddali się fali korupcji szerzącej się w ówczesnym czasie wśród elit USA.

American Hustle jest to film oparty na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w USA na przełomie lat 70 i 80 tamtego stulecia. Wydarzeniem mającym miejsce w rzeczywistości jest „ABSCAM” operacja FBI mająca na celu zdemaskowanie polityków i urzędników biorących łapówki. Częściowo autentyczne są też postacie występujące w tym filmie do których należą politycy, biznesmeni i gangsterzy. Film w sposób bezkompromisowy i jednoznaczny odsłania nieznany obraz Ameryki miodem i mlekiem płynącej, która w filmie Davida O.Rusella owszem płynie tylko nie miodem i mlekiem, ale przekupstwem na najwyższym poziomie władzy, lobbingiem, narkotykami i alkoholem w ilościach grubo ponad przeciętnych.

Film American Hustle to obraz ukazujący mistrzowską umiejętność oszustwa na najwyższym poziomie i nawet jeśli jest ona dokonywane w szlachetnym celu to jednak zawsze jest to oszustwo. Obraz ten przedstawia Ameryką jako wyuzdaną z wszelkich zasad moralnych prostytutkę chcącą za wszelką cenę tylko zarobić nie licząc się z niczym i z nikim. American dream jest w tym filmie przedstawiony jako American bullshit, jeśli nie kradniesz, nie oszukujesz, nie przekupujesz jesteś nikim, przysłowiowym zerem! Aby stać się kimś musisz za wszelką cenę przeistoczyć się w bezwzględnego pozbawionego wszelkich zasad poza zasadą zysku przestępcą w drogim, skrojonym na miarę garniturze, białej koszuli, pod stylowym krawatem i w białych rękawiczkach. Uczciwość nie popłaca na co przykładem w tym obrazie kinowym jest ojciec Irvinga, który swoją uczciwą pracą przez całe swoje życie został tylko szarym przeciętniakiem bez możliwości spróbowanie tego prawdziwego w mniemaniu jego syna i jemu podobnych życia na wysokim poziomie wśród bogactwa i nie liczenia się z każdym wydawanym centem. Z całą pewnością na wyróżnienie zasługują aktorzy odgrywający rola głównych postaci tego filmu. Słowa zachwyty należą się z całą pewnością Jennifer Lawrence za rolę uzależnionej od solarium i wysokoprocentowych drinków żony Irvinga Rosalyn Rosenfeld, odrobinę roztyty i dzięki temu bardzo sympatyczny Christian Bale w roli Irvinga Rosenfelda, a także czarująca swym urokiem i ponad przeciętnie dużym dekoltem Amy Adams w roli kochanki i partnerki w oszustwach Sydney Prosser. Na słowa pochwały zasłużył też Bradley Cooper odrywający rolę ponadprzeciętnie ambitnego agenta FBI Richiego DiMaso oraz Jeremy Renner w mistrzowsko odegranej roli burmistrza Carmine Polito.

American Hustle to doskonały scenariusz dający każdemu bohaterowi jego własne i niepowtarzalne 5 min. aby mógł zabłysnąć i pokazać się z każdej strony, to mistrzowska reżyseria doskonałego fachowca Davida O.Russella, to także ponadprzeciętna gra aktorska całej obsady począwszy od ról pierwszoplanowych, a skończywszy na statystach, którzy pod okiem tak doskonałego reżysera musieli wykazać się umiejętnościami aktorskimi godnymi zawodowców.

Polecam ten obraz kinowy każdemu bez wyjątku zarówno wielbicielom kina akcji, kryminału, a także wielbicielom kina romantycznego wypełnionego uniesieniami i uczuciami jak również fanom komedii na wysokim poziomie z niebanalnym i doskonale dobranym poczuciem humoru ukazanym w dialogach między bohaterami. American Hustle to przykład rzemieślniczej precyzji jest to film, który warto zobaczyć i który przynosi sporo dobrej rozrywki. Całość daje nam soczysty film, który ma dobre tempo, idealnie dobranych aktorów i ich fantastyczne role, wszystko to uzupełniona doskonałą muzyką składającą się ze szlagierów disco lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Pod względem technicznym jest to film z najwyższej półki zasługujący na poświęcenie mu naszego czasu i zapoznanie się z tym ponadprzeciętnym obrazem kinowym do czego gorącą zachęcam wszystkich kinomaniaków.

 

szczególygatunek: dramat kryminalny
produkcja: USA
reżyser: David O.Russell
scenariusz: Eric Singer, David O.Russell
zdjęcia: Linus Sangren
muzyka: Danny Elfman
premiera: 31 stycznia 2014 r.
obsadaChristian Bale – Irving Rosenfeld
Jennifer Lawrence – Rosalyn Rosenfeld
Danny Corba – Danny Rosenfeld
Bradley Cooper – Richie DiMaso
Amy Adams – Sydney Prosser
Jeremy Renner – burmistrz Carmine Polito
Elisabeth Röhm – Dolly Polito
Thomas Matthews – Francis Polito
Alura Carbrey – Elizabeth Polito
Shannon Halliday – Doreen Polito
Louis C.K. – Stoodard Thorsen
Jack Huston – Pete Musane
Michael Peña – Paco Hernandez/szejk Abdullah
Shea Whigham – Carl Elway
Alessandro Nivola – Anthony Amado
Adrian Martinez – Julius
Anthony Zerbe – senator Horton Mitchell
Colleen Camp – Brenda
Steve Gagliastro – agent Schmidt
Chris Tarjan – agent Stock
Volieda Webb – Melora
Armen Garo – Dick Helsing
Sal Dimino – Lou Salvano
Gary Craig – Jerry Catone

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2014/01/American-Hustle-zwiastun.mp4 8147381 video/mp4

Dodaj komentarz