«
»
FacebookGoogle+

Amok (2017)

Amok to polski thriller kryminalny do którego scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń mających miejsce w rzeczywistości w latach 2000 – 2004 które dały początek najgłośniejszemu procesowi poszlakowemu w historii polskiego sądownictwa i kryminalistyki, który był relacjonowany przez największe media całego świata m.in. przez BBC, Guardian, New Yorker, Time, Daily Mail, Le Parisien, Telegraph, The Washington Post, Cer Spiegel, Le Figaro. Oskarżonym o morderstwo Dariusza Janiszewskiego był Krystian Bala. Głównymi bohaterami tego filmu są Krystian Bala (Mateusz Kościukiewicz) podejrzany i oskarżony o brutalne morderstwo dokonane na architekcie Mariuszu Roszewskim, który był byłym kochankiem Zofii Bala (Zofia Wichłacz) żony Krystiana. Całość akcji filmu rozpoczyna się scenami w których rybacy odnajdują dryfujące Odrą ciało Mariusza Roszewskiego.

Premiera: 24 marzec 2017 r.
Reżyser: Katarzyna Adamik
Scenariusz: Richard Karpala
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk
Muzyka: Antoni Komasa- Łazarkiewicz

Amok, zwiastun 2017


O filmie – YouTube, Facebook

Przerażające znaleziska zostało nagłośnione przez media całej Polski, a sprawa stała się priorytetowa dla Policji w całym kraju Jednak. mimo wielkich wysiłków funkcjonariuszy Policji i zaangażowaniu w śledztwo całego sztabu funkcjonariuszy niestety sprawcy lub sprawców nie udało się ustalić i postawić go lub ich przed sądem. Akta śledztwa trafiają do archiwum. Gdy po 4 latach od zabójstwa Roszewskiego do komendy policji anonimowo ktoś dzwoni sugerujący, że mordercą Roszewskiego jest autor książki pod tytułem „Amok” Krystian Bala. Po doniesieniu śledztwo zostaje wznowione. Z ramienia policji zajmuje się nim inspektor Jacek Sokolski (Łukasz Simlat), uparty i dociekliwy funkcjonariusz o mrocznej przeszłości. Analizując sugestie inspektor trafia na książę pt.Amok autorstwa Krystiana Bala, zaczyna on dostrzegać błędy popełnione przez prowadzących dochodzenie wcześniej i sugestie zawarte w donosie o tym, że książka której autorem jest Bala zawiera opis zbrodni dokonanej na Mariuszu Roszewskiego zdaje się mieć potwierdzenie w faktach. Toczące się wznowione śledztwo zaczyna nabierać biegu. Inspektor Sokolski wzywa na przesłuchanie Krystiana Bale w czasie którego między prowadzącym śledztwo i podejrzanym rozpoczyna się pełen emocji pojedynek w czasie którego dwójka głównych bohaterów tego thrillera nieustanie balansuje na granicy dobra i zła. Obaj główni bohaterowie tego filmu to silne charaktery z których żaden nie będzie chciał odpuścić. Intryga w której rzeczywistość miesza się z fikcją , a kłamstwa i prawda tworzą mozaikę w której trudno jest oddzielić jedno od drugiego oraz dwie silne osobowości jakimi są Bala i Sokolski, którzy toczą zaciekły pojedynek z którego zwycięsko może wyjść tylko jeden z nich tworzą i nadają tej produkcji filmowej niepowtarzalny mroczny charakter i wydźwięk, który zdaje się wypełniać całą salę kinową.
Amok to w mistrzowski sposób zrealizowany thriller kryminalny z tłem psychologicznym w którym miłość miesza się z zazdrością, stabilizacja z chaosem, a nad wszystkim królują niepohamowane żądze. Seans kinowy filmu Amok z całą pewnością można polecić każdemu kto lubuje się w zagadkach kryminalnych z mnóstwem niedomówień i tajemnic. Dzięki temu widzowie tego niezwykle mrocznego obrazu filmowego bez najmniejszych wątpliwości nie będą przysypiać podczas seansu kinowego tego filmu. Od samego początku w głowach widzów będą rodziły się pytania: Czy autor książki Krystian Bala jest mordercą czy też stał się ofiarą własnych ambicji i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności? Czy opis zbrodni w książce jest na pewno opisem morderstwa dokonanego na Mariuszu Roszewskim? Czy inspektor Sokolski nie myli się zaślepiony chęcią złapania mordercy? Czy na pewno fakty i dowody zbrodni są na tyle silne aby postawić podejrzanego przed sądem i skazać go? Wszystkich chcących poznać odpowiedzi na te pytania zapraszam gorąco do kin na niezwykle tajemniczy i mroczny thriller w reżyserii Katarzyny Adamik, córki sławnej matki Agnieszki Holland, już od 24 marca 2017 r. kiedy film będzie miał swoją kinową premierę w całej Polsce.
Tak o swoim filmie mówi jego reżyserka:

Zdecydowałam, że nie spotkam się z Krystianem Balą. Chciałam być przede wszystkim wolna w swojej interpretacji. Nie chciałam, żeby człowiek, który ma dosyć silną osobowość, wpływał na moją ocenę. Nie chciałam nawet kojarzyć Bali z prawdziwym człowiekiem. Zależało mi na wolności, aby móc całkowicie wykreować tę postać na ekranie. Tym bardziej, że w znacznym stopniu odrealniamy też samą, otaczającą bohaterów, rzeczywistość. Akcja nie rozgrywa się w konkretnym roku, konkretnym mieście czy nawet państwie… Oczywiście wiadomo, że fabuła dzieje się gdzieś tutaj, u nas, ale w samym filmie nie jest to doprecyzowane. Wszystko po to, aby stworzyć lekko odrealniony świat. Zależało mi na odniesieniach do stylistyki neo-noir. Atmosfera, klimat filmu, miały być dobitniejsze niż sam realizm.

Katarzyna Adamik

Dla wszystkich zainteresowanych proponuję obejrzenie materiału video o okolicznościach morderstwa i śledztwie, które były inspiracją dla twórców filmu Amok:

o zbrodni i śledztwie:

Gorąco polecam thriller kryminalny Amok każdemu wielbicielowi polskich produkcji filmowych dostarczających niezwykle ciekawie i obiektywne spojrzenie na wydarzenie, które rozgrywały się w rzeczywistości. A także wszystkim kochającym filmy inspirowane faktami mającymi miejsce w rzeczywistości, które jednak nie przedstawiają zdarzeń z dokumentalną dokładnością są tylko inspirowane tymi wydarzeniami przedstawiając je jednak z dystansem i nie do końca tak jak miały miejsce.

 

szczegółygatunek: thriller kryminalny
produkcja: Polska
reżyser: Katarzyna Adamik
scenariusz: Richard Karpala
zdjęcia: Tomasz Naumiuk
muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
premiera: 24 marzec 2017 r.
obsadaMateusz Kościukiewicz – Krystian Bala
Zofia Wichłacz – Zofia Bala
Łukasz Simlat – inspektor Jacek Sokolski
Jan Peszek – profesor Bali
Mirosław Haniszewski – partner Sokolskiego
i inni.

Powiązane posty

Newsletter

Dodaj komentarz