«
»
FacebookGoogle+

Chce się żyć (2013)

Chce się żyć to niezwykły film z bardzo mocnym przesłaniem, które można zamknąć w jedynym zdaniu: Nigdy nie warto się poddawać, zawsze warto walczyć!!! Film został opatrzony dedykacją ku pamięci reżyserki Ewy Pięty, autorki filmu „Jak motyl”, który był inspiracją dla twórców tego filmu.

Premiera: 11 października 2013 r.
Reżyser: Maciej Pieprzyca
Scenariusz: Maciej Pieprzyca
Aktorzy: Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorot Kolak, Arkadiusz Jakubik, Helena Sujecka, Mikołaj Roznerski, Igor Wilewski-Sobczyk, Ada Kołdziejczyk, Dariusz Chojnacki, Małgorzata Moskalewicz

Chce się żyć, zwiastun 2013

 

Niezwykle poruszający i wzruszający film! Niesamowity pokaz talentu Dawida Ogrodnika

livrecinema.com

 

Masa wzruszeń, dużo humoru i bohater, którego nie da się nie polubić

film.org.pl

Film Chce się żyć oparty jest na autentycznych wydarzeniach mających miejsce w życiu pewnej polskiej rodziny. Opowiada on historię Mateusza (Dawid Ogrodnik), na którego lekarze wydali wyrok uznając go zaraz po narodzinach za „roślinę” która nigdy nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować, jeśli w ogóle przeżyje chociaż rok. Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą lekarzy i postanowili walczyć o życie swojego dziecka. Mimo że Mateusz cierpi na rozległe porażenie mózgowe, nie mówi, nie chodzi, nie można się z nim porozumieć to jednak jego umysł pracuje normalnie na wysokim poziomie dzięki czemu udaje mu się zdobyć przyjaźń mieszkającej po sąsiedzku Anki (Anna Kaczmarczyk). Jest on mimo upośledzenie i trudności w komunikacji normalnym chłopcem z wielkim poczuciem humoru i wszystkimi plusami i minusami młodzieńca w wieku dojrzewania. Z głosu narratora czytającego myśli Mateusza z offu możemy się dowiedzieć, że interesują go kobiety szczególnie ich piersi, że lubi towarzystwo innych osób, że fascynuje go astronomia, a także że pogodził się ze swoimi ułomnościami i przyjął swój los jako coś normalnego jedni rodzą się zdrowi inni chorzy i nie można obwiniać nikogo za taki stan rzeczy. Pewnego dnia jednak spokojne i unormowane życie Mateusza ulega całkowitemu przeobrażeniu, gdyż zostaje skierowany do specjalnego ośrodka gdzie ma być leczony, co wiążę się z rozstaniem z rodziną i światem który zdążył już poznać i do którego przywykł. Teraz czeka go nowe wyzwanie jakim jest wyjazd do ośrodka, gdzie z dala od bliskich mu osób będzie zmuszony do trudnej walki o swoją godność i możliwość samodzielnego życia.

 

Wyciska łzy z największych twardzieli

trójmiasto.pl

W ośrodku zachodzi w Mateuszu nieoczekiwana zmiana za sprawą młodej wolontariuszki (Katarzyna Zawadzka), wrażliwej i oddanej swojej pracy dziewczynie i równie wrażliwej pani doktor (Anna Nehrebecka), która zaczyna się bardziej uważnie przyglądać Mateuszowi i interesować się jego osobą w związku ze swoimi badaniami nad eksperymentalną metodą leczenia osób z ułomnościami jakie występują u Mateusza.

Chce sie zyc1

 

Bawi i wzrusza do łez

rmf24.pl

Chce się żyć jest wzruszającą, emocjonującą opowieścią o walce niepełnosprawnego Mateusza o godność i możliwość samodzielnego życia, opowiedzianą z dużym poczuciem humoru co dodaje jej autentyczności i wiarygodności. Jest to obraz kinowy godny miana najlepszego polskiego filmu ostatnich lat, co zostało dostrzeżona na festiwalu filmowym w Montrealu gdzie film zdobył liczne nagrody, a także na krajowym festiwalu filmowym w Gdynie gdzie został również nagrodzony i entuzjastycznie przyjęty przez jury i publiczność. Bardzo silną stroną tego filmu jest jego obsada aktorska gdzie na szczególne wyróżnienie zasługuje Dawid Ogrodnik i Kamil Tkacz obaj odtwarzający rolę Mateusza w różnym wieku jego życia, którzy popisali się niezwykłymi umiejętnościami i niewątpliwym talentem aktorskim perfekcyjnie oddając zachowanie i emocje towarzyszące Mateuszowi w ciągu jego walki o godne życie. Gorąco zachęcam do wizyty w kinie na tym niezwykłym obrazie filmowym o sile woli, ducha i wierze które potrafią zdziałać cuda nawet w beznadziejnych w opinii ogółu przypadkach.

 

Chwyta za gardło i długo nie puszcza. Chciałoby się napisać… chce się żyć, ale byłaby to co najmniej naiwna gra słów. Temu tytułowi o wiele bliżej do „Życie jest piękne” Roberto Benigniego niż do błahych opowieści o urokach życia (…) Ciężki temat, chociaż potraktowany z dużą dozą inteligentnego humoru i pozostawiający w widzu o wiele więcej niż tylko nadzieję

onet.pl

 

szczególygatunek: dramat
produkcja: Polska
reżyser: Maciej Pieprzyca
scenariusz: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Paweł Dyllus
muzyka: Bartosz Chajdecki
premiera: 11 października 2013 r.
obsadaDawid Ogrodnik – Mateusz Rosiński
Kamil Tkacz – Mateusz w dzieciństwie
Dorot Kolak – Zofia Rosińska matka Mateusza
Arkadiusz Jakubik – Paweł Rosiński ojciec Mateusza
Helena Sujecka – Matylda Rosińska siostra Mateusza
Mikołaj Roznerski – Tomek Rosiński brat Mateusza
Igor Wilewski-Sobczyk – Kuba syn Matyldy
Ada Kołdziejczyk – córka Matyldy
Dariusz Chojnacki – Adam mąż Matyldy
Małgorzata Moskalewicz – dziewczyna Tomka
Anna Nehrebecka – pani Jola nauczycielka języka Blissa
Katarzyna Zawadzka – Magda
Anna Kaczmarczyk – Anka
Gabriela Muskała – lekarz
Dagmara Bąk – wolontariuszka w ośrodku
a także podopieczni i opiekunowie Domu Pomocy Społecznej „Na Przedwiośniu”

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2013/10/Chce-sie-zyc-zwiastun.mp4 22127842 video/mp4

Dodaj komentarz