«
»
FacebookGoogle+

Czym chata bogata (2017) – À bras ouverts

Czym chata bogata to niezwykle zabawna, pełna humoru komedia, której głównym bohaterem jest bogaty pisarz Jean-Etienne Fougerole (Christian Clavier), który podczas programu telewizyjnego mającego na celu promocję jego najnowszej książki pod tytułem „Czym chata bogata”, której sprzedaż nie stoi na wysokim poziomie, wdaje się w dyskusję i spór słowny z młodym pisarzem Clément Barzech (Marc Arnaud). Podczas dyskusji autor doskonale sprzedających się książek Barzech reprezentujący odmienne poglądy niż Fougerole w temacie romskich rodzin zamieszkujących Francję wymusza na rywalu słowa o tym, że z nieukrywaną radością przyjmie jedną romską rodzinę będącą w potrzebie w swoim domu zapewniając im wszystko co jest niezbędne do godnego życia. Wypowiadając słowa o chęci goszczenia u siebie romskiej rodziny, nie przypuszczał nawet jakie to pociągnie za sobą konsekwencje. Jednak te nie dały zbyt długo na siebie czekać.

Premiera: 14 lipca 2017 r.
Reżyser: Philippe de Chauveron
Scenariusz: Guy Laurent, Marc de Chauveron
Zdjęcia: Philippe Guilbert
Muzyka: Hervé Rakotofiringa

Czym chata bogata-À bras ouverts, zwiastun 2017


O filmie – YouTube, Strona filmu, Facebook

Wkrótce po emisji programu w telewizji pod bramą jego ekskluzywnego domu pojawiają się niespodziewani goście, którymi jest biedna romska rodzina na czele z ekspresyjnym Babikiem (Ary Abittan), którzy oświadczają bogatemu pisarzowi, że są romską rodziną w potrzebie. Nie mając innego wyjścia w związku z publicznie złożoną deklaracją o swojej gościnności i chęci przyjęcia pod swój dach potrzebującej rodziny Jean-Etienne jest zmuszony do ugoszczenia ekscentrycznej romskiej rodziny. Od chwili kiedy bogaty celebryta zgadza się na wprowadzenie się do jego domu Romów rozpoczyna się komediowa jazda bez trzymanki. Romowie zaczynają przemeblowywać całe dotychczasowe życie zamożnych gospodarzy wprowadzając do ich rzeczywistości swoje obyczaje i zachowanie do jakiego Jean-Etienne, jego żona Daphné (Elsa Zylberstein), syn Lionel (Oscar Berthe) oraz ich hinduski służący Rami (Armen Georgian) nie byli przygotowani. Rewolucja jaką przeprowadzają w życiu zamożnych francuzów Romowie wprowadza niewyobrażalny zamęt w codzienności pisarza i jego najbliższych czym doprowadzają widzów tej niezwykle zabawnej komedii do wybuchów gromkim śmiechem.
Siłą nośną Czym chata bogata jest właśnie niezwykły dowcip i pełne gagów humorystycznych sceny ukazujące głównie różnice obyczajowe między bogatymi Francuzami i biednymi Romami. Film doprowadza do wybuchów niepohamowanym śmiechem każdego nawet największych mruków. Kulturowe różnice wynikające z pochodzenia bohaterów tej komedii są ukazane w spotęgowany sposób dostarczając całe mnóstwo naturalnie wynikających z akcji filmowej opowieści dowcipnych gagów i scen. Fantastycznie ogląda się na dużym kinowym ekranie sceny gdy Babik i jego ekscentryczna rodzina próbują przeszczepić na grunt francuskiej klasy średniej swoje zwyczaje i zachowanie co zazwyczaj kończy się totalną katastrofą. Jednak nie tylko różnice kulturalne i obyczajowe między dwiema rodzinami są powodem do śmiechu. Producenci tej fantastycznej komedii dostarczają mnóstwo humoru przez ukazania w zabawnie komiczny sposób swego rodzaju obłudę francuzów, ich umiłowanie do luksusowego życia w otoczeniu dóbr materialnych, abstrakcyjnych dzieł sztuki i ubrań od najdroższych projektantów mody co jest wyśmiewane niemal od pierwszych do ostatnich scen tego obrazu filmowego. Dzięki spojrzeniu na ekskluzywne życie przez pryzmat ludzi należących do biednej mniejszości etnicznej zamieszkującej Francję udaje się rozbawić całą widownie tego filmu. Jedną z najbardziej wymownych scen ukazujących abstrakcyjne umiłowanie bogatych francuzów do dób materialnych jest scena w czasie, której Babik kąpie się w basenie pływając w nim na dętce samochodowej, co jest niewyobrażalne dla bogatych gospodarzy. A takimi scenami jest wypełniony niemal cała francuska produkcja filmowa. Warta podkreślenia i uznania jest także gra aktorska szczególnie dwóch aktorów kreujących dwie główne postacie tej prześmieszne komedii jaką bez najmniejszych wątpliwości jest obraz filmowy Czym chata bogata, którymi są Babik oraz Jean-Etienne Fougerole. Dwóch aktorów odtwarzających tych bohaterów w sposób perfekcyjny współgrają ze sobą. Od pierwszej interakcji między nimi dwoma rzuca się w oczy ich doskonały warsztat umiejętności aktorskich co owocuje scenami wprost idealnymi i wypełnionymi niezwykłym poczuciem humoru. W perfekcyjny sposób uzupełniają akcję tego filmu pozostałe drugo- i trzecioplanowe postacie, wśród których na wyróżnienie zasłużyli Cyril Lecomte kreujący postać Erewana byłego przebiegłego sąsiada Babika, Elsa Zylberstein grająca postać ekscentrycznej Daphné żony pisarza celebryty oraz wprowadzający elementy ekstremalnie szalonego humoru Inan Cicek który kreuje w tej produkcji filmowej postać Croucha specjalisty w polowaniu na pewien gatunek zwierząt. Cała obsada aktorska tego filmu w sposób w pełni profesjonalny uzupełnia się nawzajem dając widzom cały zestaw doskonałego humoru co finalnie daje ponad 1,5 godziny doskonałej zabawy w czasie seansu kinowego.
Czym chata bogata to inteligentna komedia, którą z pełnym przekonaniem i pewnością można polecić każdemu widzowi oczekującemu po wizycie w kinie nienachalnego humoru pozbawionego tzw. dowcipów klozetowych. Poza tym, że film dostarcza całą masę powodów do wyśmienitej zabawy to pod płaszczykiem humoru ukazuje dość kontrowersyjną tematykę emigracji i sytuacji emigrantów we współczesnej Europie na przykładzie Francji. Reżyserowi tego filmu w ujmująco ciekawy sposób udaje się ukazać kulturę romską oraz problemy i nieporozumienia, które dotykają tą społeczność pośród ekskluzywnych willi, zamożności, drogich samochodów i luksusu życie bogatych Francuzów. Komediowa konwencja tego filmu dodaje mu bardzo interesującą nutę pozwalającą na ukazanie problemów emigrantów we francuskiej rzeczywistości. Dzięki temu, że film jest komedią ma szansę dotrzeć ze swoim przekazem do szerszego grona odbiorców, którzy po seansie kinowym gdy będą opuszczali salą projekcyjną w doskonałym humorze zastanowią się i przemyślą sytuację mniejszości narodowych we współczesnym świecie co może wywołać owocną debatę publiczną w temacie mniejszości narodowych i emigrantów. Dla tych jednak którym obce są problemy drążące społeczności emigranckie film z całą pewnością pozostanie bardzo dobrą komedią, która w oryginalny i przezabawny sposób przedstawia bardzo popularny obecnie temat, którym zajmują się media na całym świecie. Bez najmniejszych wątpliwości producentom tego obrazu filmowego udało się stworzyć komedię po seansie, której każdy bez względu na poczucie humoru, wiek, płeć czy poglądy opuści salę kinową w doskonałym samopoczuciu i z szerokim uśmiechem na twarzy. Z pełnym przekonaniem i gwarancją doskonałej zabawy zapraszam wszystkich na perfekcyjnie doskonałą komedię jaką bez zbędnych słów jest film Czym chata bogata już od 14 lipca 2017 r. kiedy wypełniona inteligentnym humorem i żartami na przyzwoitym poziomie francuska komedia będzie miała swoją premierę w naszych kinach.

 

szczegółygatunek: komedia
produkcja: Francja
reżyser: Philippe de Chauveron
scenariusz: Guy Laurent, Marc de Chauveron
zdjęcia: Philippe Guilbert
muzyka: Hervé Rakotofiringa
premiera: 14 lipca 2017 r.
obsadaChristian Clavier – Jean-Etienne Fougerole
Elsa Zylberstein – Daphné Fougerole
Oscar Berthe – Lionel Feugerole
Ary Abittan – Babik
Cyril Lecomte – Erwan Berruto
Nanou Garcia – Isabelle Cheroy
Mirela Nicolau – Simza
Ioana Visalon – Somerta
Nikita Dragomir – Lulughia
Marian Samu – Piti
Anaïs Dopinescu – Renata
Raisa Mihai – Fernanda
Inan Cicek – Crouch
Marc Arnaud – Clément Barzach
Armen Georgian – Rami

Powiązane posty

Newsletter

Dodaj komentarz