«
»
FacebookGoogle+

Diana (2013)

Diana jest filmem który ma w sobie cechy filmu dokumentalnego, fabularnego, romansu, biograficznego i dramatu. Jest to film pokazujący 2 ostatnie lata z życia księżnej Diany aż do jej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym w paryskim tunelu w którym zginęli także Dodi Fayed i szofer 31 sierpnia 1997 roku.

Reżyser: Oliver Hirschbiegel
Scenariusz: Stephan Jeffreys
Aktorzy: Naomi Watts, Naveen Andrews, Charles Edwards, Juliet Stevenson, Michael Byrne, Cas Anvar, Douglas Hodge

Diana, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube

Jest to doskonały obraz przedstawiający przemianę Diany z samotnej, nękanej depresjami kobietę w osobę która znalazła spełnienie na wszystkich polach życia zarówno prywatnego jak i społeczno-zawodowego. Na tle tej opowieści toczy się druga historia, którą jest romans Diany z doktorem Khanem. Jest to mało znany szerokiej publiczności fragment z życia księżnej, który być może pośrednio przyczynił się do jej śmierci. Sceny które ukazuje film Diana rozgrywają się już po rozwodzie Lady Diany z następcą tronu księciem Karolem, co w sposób jednoznaczny wpływa na przebieg tej historii. Diana jest już światowym symbolem dobroci, współczucia i miłości bliźniego, spełnia się zawodowo i społecznie co powala jej błyszczeć w świetle reporterskich fleszy i na arenie życia publicznego.

Niestety to nie przekłada się na jej życie prywatne, w którym Diana jest młodą, piękną i samotną kobietą. Samotność tą pokazują sceny ukazujące Dianę w trakcie wykonywania codziennych czynności w swoim apartamencie, które w kontraście ze scenami z życia publicznego księżnej dają obraz i wyobrażenie o jej smutku i samotności jakiego doświadczała izolowana w Kensington Palace. I na tle tego obrazu zostaje pokazany jest romans księżnej kobiety z wyżyn społecznych z przeciętnym mężczyzną którym był doktor Khan. Kontrast tych dwóch światów uwypukla szczęście, którego Diana doświadcza przy boku swojego kochanka. Miłość ta jest szczera, namiętna i prawdziwa, jednak nie kończy się ona happy endem. Oboje zdają sobie sprawę że dzieli ich zbyt wielka przepaść środowiskowo-społeczna i że nigdy nie będzie im dane żyć w związku wypełnionym szczęściem, miłością i radością.

Najlepiej wyjaśniają wątek historii romansu słowa samego reżysera filmu Diana: „To ważne, by ludzie ją poznali, bowiem w ich miłości było coś prawdziwego i szczerego. Jednocześnie jest to niby baśniowa przypowieść – przeciętny mężczyzna, pochodzący z innej kultury, zakochuje się w najbardziej znanej kobiecie świata.” Kiedy Diana poznała doktora Khana zaczyna rozumieć wagę nie tylko dawania miłości co wagę i siłę jej otrzymywania. Jaka była prawda o Królowej Ludzkich Serc? Czy jak rozgłaszały to media zaraz po jej tragicznej śmierci planowała związać się z Dodim al-Fayedem, czy może miała ona całkiem inny plan na swoje życie? Między innymi na to pytanie stara się dać nam odpowiedzi film Diana. W tym samym czasie prasa bulwarowa nie odstępuję jej na krok w pogoni za sensacją i materiałami mogącymi skompromitować nieskazitelne oblicze księżnej Diany. W ucieczce przed papparatzi i w ciągłym poszukiwaniu nieosiągalnej dla niej wolności i prywatności księżna Diana w końcu z optymizmem zaczyna patrzeć w swoją przyszłość, planuje uciec od zaściankowej kontroli dworu królewskiego Elżbiety II, odzyskać kontrolę nad własnym życiem i zacząć po prostu żyć. Niestety wszystko to brutalnie i nagle przerywają wydarzenia mające miejsce 31 sierpnia 1997 roku w Paryskim tunelu.

Film Diana to dogłębny filmowy portret ostatnich lat życia uwielbianej przez miliony Królowej Ludzkich Serc, wykraczający daleko poza plotkarski świat mediów bulwarowych i konspiracyjne teorie. Celem twórców tego obrazu filmowego była próba ukazania prawdy o życiu Diany, o ludziach z jej otoczenia aby ukazać motywy niekonwencjonalnego zachowania księżnej.

Jaka naprawdę była legendarna Diana? Nigdy do końca nie wyjaśniono tajemnicy śmierci księżnej i feralnego wypadku w Paryżu. Jak się okazuje tajemnic wokół postaci Królowej Ludzkich Serc było zdecydowanie więcej. Co ukrywała Diana? Z kim się spotykała? Co planowała? Kto ją kochał i kogo ona kochała? Na te i na wiele więcej pytań stara się odpowiedzieć film Diana, czy to się jednak udaje? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z nas widzów indywidualnie.

Emocje i obawy jakie towarzyszyły produkcji tego obrazu oddają w sposób dosłowny słowa odtwórczyni roli księżnej Diany Naomi Watts, która obawiała się reakcji widzów na rolę jaką przyszło jej zagrać:

Ludzie na pewno będą mnie krytykować. Będą mi wypominać, że jestem za niska, mam inny nos i głos, niż księżna Diana. Możliwe, że po premierze filmu będę musiała się ukrywać. Kto wie, czy nie będę zmuszona opuścić kraju

Naomi Watts

Jednocześnie była tą rolę zafascynowana i pochłonięta nią całkowicie do granic co ukazuję jej słowa:

Uwielbiam wcielać się w role kobiet skomplikowanych, pełnych sprzeczności, a Diana miała tego w nadmiarze. Czasami była silna i buntownicza, ale potrafiła być także filuterna, psotna, a także niezwykle mądra. Kiedy spotkałam się z Oliverem, zrozumiałam, że ma obsesję na punkcie zrozumienia Diany. Usiedliśmy razem i porównaliśmy nasze interpretacje różnych aspektów jej życia. Wiedziałam, że tworzenie tej roli będzie w dużej mierze wynikało z zaufania do niego i scenariusza. Długo o tym myślałam, ponieważ to była jedna z najbardziej znanych kobiet naszych czasów, a to wiąże się z dużą presją oczekiwań. Wszystkim wydawało się, że ją znają, więc zastanawiałam się, czy będę potrafiła uczynić ją swoją bohaterką, którą potrafię zrozumieć

Naomi Watts

Jednak producenci i twórcy filmu Diana nie widzieli nikogo innego kto byłby w stanie dźwignąć ciężar roli Diany poza osobą Naomi Watts co udowadniają słowa reżysera tego filmu:

Nie znam innej aktorki, która byłaby w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem

Oliver Hirschbiegel

Co w pełni potwierdzają słowa Roberta Bernsteina jednego z producentów:

Naomi jest niczym kameleon – wiadomo, że to ona, ale jednocześnie staje się graną przez siebie postacią do tego stopnia, że ciężko je od siebie odróżnić. To brawurowa aktorka, która w większości swoich ról mierzy się z intensywnymi emocjami. Wniosła do tej postaci świeżość i wiarygodność

Roberta Bernsteina

Myślę, że po takich słowach nic więcej nie trzeba dodawać aby zachęcić Was do wizyty w kinie i zapoznania się z tym rewelacyjnym, pełnym emocji i kontrowersji filmem jakim jest Diana. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaprosić Was do kin i do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat filmu w komentarzach poniżej tego wpisu!

 

szczególygatunek: dramat biograficzny
produkcja: Szwecja, USA, Wielka Brytania
reżyseria: Oliver Hirschbiegel
scenariusz: Stephan Jeffreys
zdjęcia: Rainer Klausmann
muzyka: Keefus Ciancia, David Holmes
premiera: 20 września 2013 r.
obsadaNaomi Watts – księżna Diana
Naveen Andrews – dr. Hasnat Khan
Charles Edwards – Patrick Jephson
Juliet Stevenson – Sonia
Michael Byrne – Christian Barnard
Cas Anvar – Dodi Fayed
Douglas Hodge – Paul Burrell
Daniel Pirrie – Jason Fraser
Enzo Squillino Jr. – Greg
Geraldine James – OonaghToffolo
Jonathan Kerrigan – Colin
Laurence Belcher – William
Harry Holland – Harry
Tessa Jubber – Christiana Lamb
Chris Cowlin – paparazzi ścigający Dianę

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2013/09/Diana-zwiastun.mp4 4475576 video/mp4

Dodaj komentarz