«
»
FacebookGoogle+

Droga na północ (2013) – Tie Pohjoiseen

Droga na północ to film drogi przedstawiający próbę uregulowania życia i wspólnych kontaktów przez dwóch mężczyzn, syna Timo (Samuli Edelmann) i ojca Leo (Vesa-Matti Loin). Po tym jak Leo porzucił rodzinę i wyruszył w świat w poszukiwaniu szczęścia, jego kontakty z synem Timo uległy całkowitemu zanikowi.

Reżyser: Mika Kaurismäki
Scenariusz: Mika Kaurismäki, Sami Keski-Vähälä
Aktorzy: Samuli Edelmann, Vesa-Matti Loiri, Irina Björklund, Peter Franzén, Eila Roine, Elina Knihtilä, Mari Perankoski, Ada Kukkonen, Rea Mauranen

Droga na północ – Tie Pohjoiseen, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube

Pewnego dnia Timo wracając do domu odnajduję wynędzniałego mężczyznę siedzącego pod drzwiami jego mieszkania, który oświadcza mu że jest jego rodzonym ojcem. Timo po tym jak odeszła od niego żona i stracił wszystko co miało dla niego wartość materialną i emocjonalną poddaje się sugestiom swojego ojca i postanawia się z nim pogodzić po 30 latach. Obu bohaterów łączy brak wizji na dalsze życie, obaj stracili wszystko. Jednak jest między nimi cały szereg bardzo istotnych różnic. Ojciec to wrak człowieka, zniszczony przez alkohol i życie pełne uciech jest kłótliwy, niesubordynowany jednak zdaje sobie sprawę, że jego koniec jest bliski i jeśli teraz nie uda mu się naprawić relacji z synem to już nigdy nie będzie miał takiej szansy. Natomiast syn to utalentowany i koncertujący pianista, ułożony i w pełni odpowiedzialny za czyny i swoje życie. Obaj decydują się na podjęcie próby naprawienia relacji ich łączących. Po tym jak Leo kradnie z parkingu Pontiaca Catalinę udają się w podróż do Laponii. W drodze naszych bohaterów spotyka cała gama przeróżnych przygód od naprawdę zabawnych do bardzo smutnych, a nawet tragicznych. Podczas tej podróży Leo decyduje się wyznać Timowi swoją tajemnicę, która jest wiadomość o tym że Timo ma siostrę.

Film Droga na północ ukazuje zawiłości życia obu mężczyzn, sposoby których użyją aby naprawić i wyprostować łączące ich relacje. Mimo bardzo wielu różnic które ich dzielą obaj starają się ze wszystkich sił odbudować kontakt między sobą. Pozwolę sobie zacytować słowa reżysera tego filmu:

„Zaprzyjaźniłem się bardzo z Vesą-Mattim Loirim, gdy kręciłem poświęcony mu film dokumentalny. Po kilku miesiącach, zapytał mnie, czy nie chciałbym z nim jeszcze zrobić czegoś niewielkiego… Zacząłem zastanawiać się nad scenariuszem filmu, gdy równocześnie spotkałem Samulima Edelmanna, fana Loiriego. Czułem, że między nimi może zaiskrzyć i postanowiłem obsadzić ich w roli ojca i syna. „Drogę na północ” zrealizowaliśmy w przeciągu dwudziestu dni zdjęciowych. Aktorzy wspaniale się uzupełniali. Pomimo różnicy lat, przeciwnych charakterów (w życiu i filmie) podążali w tym samym kierunku. Kino drogi dobrze wpływa na dramatyzm relacji bohaterów, a na nim mi szczególnie zależało. Dwóch uwięzionych w samochodzie mężczyzn siłą rzeczy musi się ścierać, walczyć o swoją przestrzeń, konfrontować swoje poglądy… Nie ukrywam, że robienie filmów w Finlandii to wielki plus dla budżetu. Wystarczy zatrzymać samochód w dowolnym miejscu, wyjąć kamerę i kręcić. Pejzaż za darmo wypełnia film, a swoim pięknem podnosi jego wartość wielokrotnie”

oraz przedstawić ocenę filmu opublikowaną w mediach:

Najlepszy fiński film drogi! Wspaniały! Niezwykła wrażliwość wizualna

fiński dziennik „Ilta-Sanomat”

Scenariusz świetnie balansuje pomiędzy sentymentalną podróżą, a przezabawnymi przygodami bohaterów

The Hollywood Reporter

Dotychczasowe filmy Kaurismakiego skupiały się na podróżach bohaterów albo oscylowały wokół ludzi muzyki. Najnowszy film wspaniale łączy te dwie rzeczy, dodając do nich dużo serca i wyrozumiałości

Variety

Ciepła i słodka komedia o rodzinnych spotkaniach i odkrywanych sekretach

Screen Daily

Magiczne krajobrazy Laponii porywają widza równie jak wspaniałe aktorstwo Vesa-Mattiego Loiri

Indiewire

Myślę że te cytaty same w sobie zachęcają do zobaczenie produkcji filmowej pod tytułem Droga na północ do czego ja namawiam każdego kto ceni w kinie niekomercyjną treść i przekaz i wszystkich wielbicieli fińskich krajobrazów, które są bardzo mocnym atutem tego filmu, oraz fanów obu znakomitych aktorów którzy wcieli się w rolę ojca i syna dając popis umiejętności aktorskich na najwyższym światowym poziomie.

 

szczególygatunek: komedio-dramat
produkcja: Finlandia
reżyser: Mika Kaurismäki
scenariusz: Mika Kaurismäki, Sami Keski-Vähälä
zdjęcia: Jari Mutikainen
muzyka: Kaihon Karavaani, Mauri Sumen, Ilari Edelmann
premiera: 4 października 2013
obsadaSamuli Edelmann – TimoVesa-Matti Loiri – Leo
Irina Björklund – Tiia
Peter Franzén – Pertti
Eila Roine – Irja
Elina Knihtilä – Maarit
Mari Perankoski – Minna
Ada Kukkonen – Janette
Rea Mauranen – Pirkko

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2013/09/Droga-na-północ-zwiastun.mp4 15258374 video/mp4

Dodaj komentarz