«
»
FacebookGoogle+

Dziewczyna z szafy (2013)

Dziewczyna z szafy jest nieszablonową komedią o powstającej przyjaźni między trójką samotnych młodych ludzi Jackiem (Piotr Głowacki), jego bratem Tomaszem (Wojciech Mecwaldowski) i ich wspólną sąsiadką Magdą (Magdalena Różańska).

Dziewczyna z szafy, zwiastun 2013

Zwiastun – YouTubeFacebook

Dziewczyna z szafy może pretendować do grona najlepszych, a na pewno nieszablonowych polskich produkcji kinowych ostatnich lat. Jest to obraz przedstawiający nieoczekiwane narodziny przyjaźni między dwójką samotnych i zagubionych w rzeczywistości młodych ludzi. Gdy pewnego dnia Jacek zostaje wezwany na pilne spotkanie biznesowe jest zmuszony prosić swoją sąsiadkę Magdę o opiekę nad swoim genialnym jednak niezbyt ogarniętym bratem Tomkiem nad którym dotychczas sprawował pieczę sam. Nawet w najśmielszych przypuszczaniach nie podejrzewał tego, że jego prośba da początek niezwykle silnej przyjaźni, która zrodzi się na początku między Tomkiem i Magdą, aby w konsekwencji zaangażować i jego w ten przyjacielski trójkąt.

Wojciech Mecwaldowski o filmie

Chociaż różniło ich wszystko to jednak połączyło ich coś znacznie większego niż różnice – przyjaźń i szczere oddanie. W tym filmie jest wszystko począwszy od uczuć, przez humor, samotność i zagubienie, skończywszy na problemach i dramacie. Każdy widz odnajdzie to czego akurat szukał, jedni zobaczą komedię, inni romantyczny film o uczuciach, a jeszcze inni dramat o bólu i problemach. Jednak każdy po seansie kinowym filmu Dziewczyna z szafy zostanie zmuszony do analizy swojego życie i chwili zadumy nad otaczającą nasz rzeczywistością. Cytując wypowiedź Wojciecha Mecwaldowskiego, który zapytany o czym jest film odpowiedział: „Dla mnie jest to film o wyobraźni. O tym, co siedzi w naszych głowach, ale nie możemy o tym mówić, bo czasami nie wypada, albo się boimy” i to jest chyba najlepsza rekomendacja dla tego filmu. Z całą pewnością nie jest to płytki i pusty obraz o wszystkim i jednocześnie o niczym. Czego przykładem może być scena grającego na fortepianie Tomka, która daje złudzenie pomostu zbudowanego za pomocą szeroko rozumianej sztuki między dwoma światami. Jednak bardzo szybko jesteśmy obdarci z pozornego połączenia świata ludzi „normalnych” ze światem ludzi zagubionych i zamkniętych w sobie przez stereotypowy sposób postrzegania rzeczywistości nas otaczającej. Dzięki tej scenie dostajemy wyraźny sygnał mówiący o tym, że przepaść między tymi dwoma światami jest niezwykle szeroka i nad wyraz głęboka. Nasuwa się porównanie do filozoficznego pytania czy szklanka jest do połowy pusta czy też do połowy pełna, na które film Dziewczyna z szafy odpowiada w sposób nie budzący wątpliwości, że szklanki są po prostu dwie różne. Film w sposób nietuzinkowy zestawia ze sobą tych „normalnych” i tych „wyalienowanych”, bez realnej możliwości, by mogli ze sobą współżyć za co odpowiedzialność ponosi różnica dzieląca dwa światy gdzie w jednym kreatywność jest nazywana głupotą, a drugi wypełniony jest niczym nieograniczoną wyobraźnią.

Z całym przekonaniem polecam wizytę w kinie na projekcji filmu Dziewczyna z szafy każdemu komu nie jest obojętna otaczająca go rzeczywistość, kogo porusza ból i problemy innych ludzi, każdemu oczekującemu od kina prawdziwego i głębokiego obrazu o życiu zmuszającego do analizy i przemyśleń realnej rzeczywistości.

szczególygatunek: komedia,dramat
produkcja: Polska
reżyser: Bodo Kox
scenariusz: Bodo Kox
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
premiera: 14 czerwca 2013r.
obsadaWojciech Mecwaldowski – Tomek
Piotr Głowacki – Jacek, brat Tomka
Magdalena Różańska – Magda, sąsiadka
Teresa Sawicka – Kwiatkowska
Eryk Lubos – dzielnicowy Krzysztof
Olga Bołądź – Aga
Magdalena Popławska – Anna
Sebastian Stankiewicz – pan Andrzej
Wojciech Kalarus – doktor Piotrowski
Marcela Stańko – Weronika

Powiązane posty

Newsletter

Dodaj komentarz