«
»
FacebookGoogle+

Gra Endera (2013) – Ender`s Game

40 lat po nieudanej inwazji obcych na Ziemię w roku 2070 trwają poszukiwania przyszłych geniuszy taktyk wojennych którzy, będą w stanie obronić naszą planetę przed ponownymi atakami obcych cywilizacji. W ramach tajnego projektu władze prowadzą nabór do elitarnej szkoły bojowej wśród najzdolniejszych dzieci i młodzieży.

Gra Endera  – Ender`s Game zwiastun 2013

Żródło: You Tube

Do projektu został również zakwalifikowany sześcioletni Andrew Wiggin, który wykazał się ponadprzeciętną inteligencją. W elitarnej szkole zdobywa nowe i rozwija swoje zdolności jako przyszły dowódca będący nadzieją ziemian na ocalenie w czasie ewentualnego ponownego ataku obcych. W szkole bojowej chłopak szybko zyskuje przydomek Ender, uznanie wśród nauczycieli i szacunek wśród kolegów dzięki swoim nieprzeciętnym zdolnością dowódczym, które są najważniejszym elementem szkolenia w orbitalnej szkole bojowej. Zdolności Endera zostają zauważone i docenione przez pułkownika Graffa, dzięki czemu dostaje się on do elity wśród szkolnych kolegów, której szkoleniem zajmuje się sam Mazar Rackham, legendarny dowódca, którego działanie zapobiegło podczas ataku Robali zniszczeniu Ziemi i opanowaniu jej przez obcych.

W filmie Gra Endera wszyscy głęboko wierzę, że Ender jest „kopią” geniuszu dowódczego Mazera i że to on w przyszłości będzie w stanie obronić Ziemię i jej mieszkańców przed ponownym atakiem Robali na naszą cywilizację. Błędem byłoby jednak sądzić, że kinowa wersja książki Orsona Scotta jest tylko kolejnym obrazem przedstawiającym złowrogą przyszłość Ziemi i walkę jej mieszkańców z wrogimi cywilizacjami pragnącymi opanować i zniszczyć naszą planetę. Gra Endera ukazuje nie tylko przygotowania do walki z obcą cywilizacją, ale przede wszystkim walkę wewnętrzną, która rozgrywa się w umyśle dziecka obciążonego odpowiedzialnością za przyszłość ludzkości. Pozbawiony dzieciństwa, kontaktu z najbliższymi, poddany rygorystycznemu szkoleniu Ender prowadzi swoją własną wojną z demonami przeszłości o przyszłość swoją, swoich najbliższych i całej ludzkości.

Film Gra Endera mogę z całą pewnością polecić nie tylko wielbicielom gatunku science fiction, ale wszystkim oczekującym od filmu nie tylko obrazu wypełnionego efektami specjalnymi i heroiczną walką z obcymi, ale przede wszystkim ukazującego głębokie przeżycia i rozdarcie dziecka pozostawionego samemu sobie w obliczu oczekiwań i nadziei pokładanych w jego osobie.

szczegółygatunek: Sci-Fi
produkcja: USA
reżyser: Gavin Hood
scenariusz: Gavin Hood
zdjęcia: Donald McAlpine
muzyka: James Homer
premiera: 5 kwietnia 2013r.
obsadaAsa Butterfield – Andrew Wiggin/Ender
Jimmy “Jax” Pinchak – Peter Wiggin
Abigal Breslin – Valentine Wiggin
Ben Kingsley – Mazer Rackham
Harrison Ford – pułkownik Hyrum Graff
Hailee Steinfeld – Petra Arkanian
Khylin Rhambo – Dink
Moises Arias – Bonzo

Oficjalny blog filmu

Oficjalna strona Facebook filmu

 

Dodaj komentarz