«
»
FacebookGoogle+

Kamerdyner (2013) – The Butler

Kamerdyner jest filmem opowiadającym historię życia czarnoskórego kamerdynera Białego Domu, który służył aż ośmiu kolejnym prezydentom Stanów Zjednoczonych Ameryki w czasie trzech dekad. Historia rozpoczyna się w 1956 r. kiedy to młody Cecil (Forest Whitaker) opuszcza południe USA dzięki konfliktowi na tle rasowym, który targa tą częścią kraju.

Premiera: 26 grudnia 2013 r.
Reżyser: Lee Daniels
Scenariusz: Lee Daniels, Danny Strong
Aktorzy: Forest Whitaker, Aml Ameen, Michael Rainey Jr. Oprah Winfrey, John Cusack, Cuba Gooding Jr. Terrence Howard, Lenny Kravitz

Kamerdyner – The Butler, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube, Strona filmu, Facebook

Młody mężczyzna wyrusza w nieznane w poszukiwaniu lepszego życie i szansy na przyszłość. Bardzo szybko los wynagradza mu jego odwagę ofiarując szansę jedną na milion, Cecil ma okazję zdobyć pracę kamerdynera w Białym Domu, co skrzętnie wykorzystuje czując że to jest to czego oczekiwał od życia i losu. Kamerdyner jest filmem próbującym przedstawić historię Ameryki i wydarzenia mające miejsce w ciągu 30 lat z perspektywy zwykłego człowieka, będącego bezpośrednim świadkiem podejmowania decyzji mających wpływ na historię całego ówczesnego świata. Przedstawione w filmie wydarzenia miały ogromny wpływ na ludzi i na postrzeganie przez nich wartości i zasad współistnienia dla całego świata. Tak znamienne wypadki jak śmierć prezydenta Kennedy`ego, śmierć Martina Luthera Kinga, kontrowersje narosłe wokół wojny Wietnamskiej czy afera Watergate zmienią sposób postrzegania nie tylko u Cecila i jego najbliższych, ale zmieniają oblicze całego świata. Cecil wspierany przez kochającą i oddaną mu żonę Glorie (Oprah Winfrey) musi zmierzyć się nie tylko z problemami zawodowymi, ale musi walczyć o dobro i szczęście swojej rodziny, któremu na drodze stanie jego zaangażowanie i absolutne oddanie pracy kamerdynera.

Jest to film pragnący odpowiedzieć na pytanie jak zmienia się życie zwykłego człowieka postawionego w obliczu historii zmieniającej cały świat? Jak zmienia się postrzeganie świata i życia na nim z perspektywy zwykłego człowieka nie mającego wpływ na bieg wydarzeń i będącego tylko biernym świadkiem podejmowania wielkich decyzji przez wielkich ludzi?

Najlepiej charakter filmu Kamerdyner oddają słowa samego reżysera tego obrazu kinowego Lee Danielsa, który tak oto wypowiada się na temat głównego bohatera swojej opowieści:

Co mnie najbardziej porusza w tym człowieku to jest jego spokojna natura i niezrównana perspektywa w obliczu wydarzeń z historii Ameryki, które najbardziej zmieniły oblicze zarówno Stanów Zjednoczonych Ameryki jak również całego świata i miały wpływ na dzisiejsze oblicze świata i postrzegania życia i wartości

Lee Danielsa

Mam głęboką nadzieję, że wpis ten zachęcił Was do wizyty w kinie i zapoznania się z tym niezwykłym obrazem filmowym co może być niepowtarzalną okazją do zobaczenia tylu gwiazd hollywoodzkich w jednym filmie.

 

szczególygatunek: dramat biograficzny
produkcja: USA
reżyser: Lee Daniels
scenariusz: Lee Daniels, Danny Strong
zdjęcia: Andrew Dunn
muzyka: Quincy Jones
premiera: 26 grudnia 2013 r.
obsadaForest Whitaker – Cecil Gaines
Aml Ameen – Cecil w młodości
Michael Rainey Jr. – 8-letni Cecil
Oprah Winfrey – Gloria Gaines
John Cusack – Richard Nixon
Cuba Gooding Jr. – Carter Wilson
Terrence Howard – Howard
Lenny Kravitz – James Holloway
James Marsden – John F.Kennedy
Minka Kelly – Jackie Kennedy
Chloe Barach – Caroline Kennedy
David Oyelowo – Louis Gaines
Vanessa Redgrave – Annabeth Westfall
Alex Pettyfer – Thomas Westfall
Alan Rickman – Ronald Reagan
Jane Fonda – Nancy Reagan
Nelsan Ellis – Martin Luther King Jr.
Dana Gourrier – Helen Holloway
Yaya DaCosta – Carol Hammie
Mariah Carey – Hattie Pearl

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2013/12/Kamerdyner-zwiastun.mp4 30763012 video/mp4

Dodaj komentarz