«
»
FacebookGoogle+

Mężczyzna prawie idealny (2014) – Mer eller mindre mann

Mężczyzna prawie idealny jest komedia opowiadającą o rozterkach „dorosłego” i w „pełni dojrzałego” mężczyzny Henrika (Henrik Rafaelsen). Jest on w długoletnim już związku z Tone (Janne Heltberg Haarseth) których poznajemy w czasie kryzysu ich związku i przed narodzinami pierwszego dziecko 35-letniego mężczyzny.

Premiera: 21 luty 2014 r.
Reżyser: Martin Lund
Scenariusz: Martin Lund
Aktorzy: Henrik Rafaelsen, Anne Ma Usterud, Janne Heltberg Haarseth, Tov Sletta, Per Kjerstad, Tore Sagen, Kim Eidhagen

Mężczyzna prawie idealny – Mer eller mindre mann, zwiastun 2014

 

O filmie – YouTube

Oboje bardzo się kochają, właśnie zmienili mieszkanie na nowe i na wyższym standardzie, kupili nowy lepszy samochód, Henrik dobrze zarabia Tona spodziewa się ich wspólnego dziecka, wszystko wydaje się z pozoru idealne i że do szczęścia niczego im nie brakuje. Jednak nie wszystko jest tak jak to wygląda z pozoru, jest pewna kwestia która psuje ich relacje i zakłóca szczęście tej pary. Kwestią tą jest kryzys emocjonalny z którym zmaga się Henrik. Z jednej strony chciałby ignorować dorosłość i odpowiedzialność przypisaną ludziom w jego wieku, z drugiej jednak strony zdaje sobie sprawę że czas najwyższy wydorośleć i stać się mężczyzną w pełni odpowiedzialnym za życie zarówno swoje jak i Tone i ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednak zadanie zmiany swojego podejścia do życie jest bardzo trudne i wydaje się przerastać możliwości głównego bohatera tej zabawnej komedii. Tony jest wciąż dużym dzieckiem z zapałem godnym mistrza oddającym się wygłupom, imprezom, sztubackim dowcipom czy podrywanie nieznajomych kobiet jest codziennością życia Henrika. Cały czas ze stoickim spokojem godnym świętego znosi takiego zgrywusa jego partnerka Tone, która wciąż naiwnie wierzy, że pewnego dnia stanie się cud i Henrik przeistoczy się w dojrzałego emocjonalnie i odpowiedzialnego za swoje czyny i życie mężczyznę. Czy zdoła ona nakłonić swojego zdziecinniałego partnera do zmiany swojego zachowania i wzięci a na swoje barki odpowiedzialności za siebie i ich nienarodzone jeszcze dziecko? Czy starczy jej sił do walki o swój związek z mającym problemy z wyrażaniem swoich uczuć, z poważnym podejściem do życia i mnóstwem emocjonalnych kłopotów z własną tożsamością Henrikiem? Czy w końcu ich związek zacznie przypominać związek dwojga dorosłych ludzi czy też pozostanie tylko miejscem doskonałej zabawy niczym lunapark dla dzieci?

Mężczyzna prawie idealny jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy warto dorastać, czy możne lepiej zostać wiecznym dzieckiem i nie przejmować się problemami dorosłego życia? Siłą napędową tego filmu jest jego bezpośrednia szczerość i bezpretensjonalność w ukazaniu dzisiejszego modelu związku partnerskiego. Całość filmu prezentuje się jako kino lekkie, przyjemne i do zabawy, jest ona jednak tylko pozornie filmem prostym tylko do śmiechu. Porusza on bardzo drażliwy i kontrowersyjny temat tożsamości płciowej i roli jaką przechodzi nam odegrać w dorosłym życiu, porusza także trudne temat próby ucieczki przed konsumpcyjnym stylem życia i wiecznym wyścigiem do sukcesu. Są to dwa główne powody dla których Henrik nie ma ochoty dorosnąć i wejść w skórę dojrzałego mężczyzny. W jego przekonaniu jeśli zostanie na etapie nastolatka to nie będzie zmuszony do przejęcia tego wszystkiego co niesie ze sobą dojrzałość i odpowiedzialność. Dużym plusem obrazu kinowego Mężczyzna prawie idealny jest bezpośredniość i możliwość ujrzenia w bohaterach siebie samych co daje pełną możliwość integracji widzów z parą bohaterów tej kontrowersyjnej i jednocześnie wypełnionej humorem i scenami dającymi ubaw po pachy produkcji filmowej.

Serdecznie zapraszam wszystkich którym nie jest obcy problem tożsamości i zagubienia w codzienności życia do odwiedzin w kinie i zapoznania się z tym obrazem filmowym. Z całą pewnością każdy znajdzie w tym filmie odzwierciedlenie jakieś sytuacji ze swojego życia, każdy odkryje w bohaterach cechy, które są nam znane i bliskie. Zapraszam gorąco do zapoznania się z tą produkcję kina norweskiego.

 

szczególygatunek: komedio-dramat
produkcja: Norwegia
reżyser: Martin Lund
scenariusz: Martin Lund
zdjęcia: Morten Halfstad Forsberg
muzyka: Alf Lund Godbolt, Simen Solli Schøien
premiera: 21 luty 2014 r.
obsadaHenrik Rafaelsen – Henrik
Anne Ma Usterud – matka Henrika
Janne Heltberg Haarseth – Tone
Tov Sletta – Geri
Per Kjerstad – Kenneth
Tore Sagen – Henning
Kim Eidhagen – Fredrik
Terje Ranes – Simen
Ågot Sendstad – Sjef
Solvei Grimen Fosse – Mia
Egil Birkeland – Paul
Ina Theresa Lerner Grevstad – Henriette

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2014/02/Mężczyzna-Prawie-Idealny-zwiastun.mp4 6527474 video/mp4

Dodaj komentarz