«
»
FacebookGoogle+

Nędznicy – Les Miserables

Scenariusz tego filmu powstał w oparciu o powieść Victora Hugo pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem jest były skazaniec Jean Valjean który po 19 latach pobytu na galerach odzyskuje wolność. Jednak jego przeszłość cały czas wisi nad nim jak topór kata na chwilę przed ścięciem.

 

Jedynym który wyciąga w jego kierunku swoją pomocną dłoń jest biskup Digne. Mimo to Jean Valjean okrada swego dobroczyńcę i wpada w ręce policji. Ksiądz jednak niezrażony niczym zeznaje na policji, że cenne przedmioty które znaleziono przy byłym skazańcu to był jego podarunek dla Valjean. Poruszony zachowaniem duchownego Valjean postanawia się zmienić i zacząć żyć uczci zgodnie z prawem. Po upływie ośmiu poznajemy monsieur Madleine`a który jest właścicielem fabryki i burmistrzem miasta, którym okazuje się były skazaniec Jean Valjean, który pod zmienionym nazwiskiem rozpoczął swoje nowe, uczciwe życie.

W fabryce której jest właścicielem pracuje samotna matka Fantine, która w wyniku zmowy współpracujących z nią kobiet traci pracę w fabryce. Pozbawiona środków do życia Fantine decyduję się najpierw sprzedać swoje włosy, później zęby, a na końcu siebie aby mieć środki na utrzymanie siebie i swojej córki. W wyniku przepychanki która wynikła między nią i niedoszłym klientem zostaje zatrzymana przez policję i zostaje oddane w ręce bezwzględnego inspektora Javerta, który za wszelką cenę od 8 lat próbuje odnaleźć Valjeana. Na szczęście dla kobiety wstawia się za nią i umieszcza ją w szpitalu szanowany przez wszystkich i jeszcze nie rozpoznany przez Javerta burmistrz i właściciel fabryki, którym jest były skazaniec Valjean.

W między czasie ratuje on życie osoby przygniecionej przez wóz konny podnosząc go samemu i wyciągając spod niego rannego. Świadkiem tej sceny jest inspektor Javert który zaczyna kojarzyć siłę Madleine`a z siłą byłego skazańca. Kiedy zdemaskowanie wydaje się nieuniknione o przestępstwa Valjeana zostaje oskarżony inny więzień. Burmistrz by uchronić przed skazaniem niewinnego człowieka wyrusza do sądu aby zdradzić swoją tajemnicę. Nie czeka jednak na wyrok ratując się ucieczką aby móc zaopiekować się osieroconą córką Fantine. Rodzicielska miłość jaką Valjean obdarzył osieroconą Cosette będzie tak silna i oddana że przetrwa nawet rewolucję.

2 comments

  1. Krzysztof Walicki

    Film godny polecenia każdemu kto szuka w kinie czegoś więcej niż tylko morza krwi i mordobicia.

Dodaj komentarz