«
»
FacebookGoogle+

Noe: Wybrany przez Boga (2014) – Noah

Noe: Wybrany przez Boga jest ekranizacją biblijnej opowieści o Noe i jego Arce, która pozwoliła ocalić życie w naszym świecie. Ale chciałbym bardzo ostrzec wszystkich liczących na wierną ekranizacją tej opowieści tak jak przedstawia ją Pismo Święte, że nie jest to wierna kopia. Jest to produkcja kinowa opierająca się w luźny sposób na Biblii i jest to przede wszystkim interpretacja opowieści biblijnej dokonana przez reżysera tego filmu Darrena Aronofskya.

Premiera: 28 marca 2014 r.
Reżyser: Darren Aronofsky
Scenariusz: Darren AronofskyAri Handel
Aktorzy: Russell Crowe, Dakota Goyo, Jennifer Connelly, Logan Lerman, Douglas Booth, Emma Watson, Skylar Burke, Nolan Gross

 Noe: Wybrany przez Boga – Noah, zwiastun 2013

 

Akcja filmu Noe: Wybrany przez Boga opiera się w całości i w sposób zasadniczy na biblijnym oryginale, chociaż nie brakuje w nim osobistych i absolutnie odmiennych od pierwowzoru odniesień i wizji reżysera i scenarzystów tego filmu. Noe wraz z rodziną żyje w świecie gdzie panuje nieład, w świecie w którym ludzie zapomnieli o dobroci, miłości, spokoju i innych ciepłych i wyższych uczuciach. Światem tym rządzą samozwańczy przywódcy, a przestępstwa są bezkarną codziennością. Najbardziej znaczącym faktem jest to, że nawet natura się zbuntowała przeciwko ludziom i ich światu, zboże nie wschodzi, ziemia nie rodzi żadnych plonów, całość popada w coraz większą ruinę i nieład. Jedynym uczciwie żyjącym w tym świecie człowiekiem jest właśnie Noe i jego rodzina, którzy prowadzą swoje życie wbrew całemu światu na zasadach miłości, szacunku, dobroci i wyrozumiałości. Noe jest człowiekiem dla którego priorytetem jest jego rodzina dla spokoju której jest w stanie poświęcić wszystko łącznie ze swoim życiem. Gdy pewnej nocy Noego nawiedza straszny sen zastanawia się on co on może oznaczać? Sen powtarza się każdej nocy co doprowadza Noego do przekonania że jest to sen proroczy zapowiadający zagładę dla Ziemi i świata żyjącego w grzechu, przestępczości i nieładzie. Po tym gdy Noe zaczyna rozumieć przesłanie swojego snu postanawia ocalić swoją rodzinę i wszystkie gatunku zwierząt żyjących na Ziemi. Aby móc tego dokonać decyduje się on wybudować olbrzymią arkę w której zmieszczą się po parze z każdego gatunku żyjącego na Ziemi, aby móc je odtworzyć po wielkim potopie, który zaleje Ziemię i zniszczy cały grzeszny świat.

Noe: Wybrany przez Boga jest filmem chcącym przekazać widzom jasny obraz i przesłaniu mówiące o sile ducha, poświęceniu, nadziei i wierze która nigdy nie powinna nas opuszczać. Z całą pewnością nie jest to film jednoznacznie religijny, chociaż jego scenariusz powstał w oparciu i na podstawie opowieści biblijnej, jednak nie brakuje w nim osobistych wizji i interpretacji tej opowieści, nie brakuje mu także indywidualnej odmienności od spojrzenia jakie preferuje społeczność chrześcijańska opowieści o Noe i jego Arce. Potwierdzeniem moich słów i zachętą do odwiedzenie kin aby móc zobaczyć obraz pt. Noe: Wybrany przez Boga będą z całą pewnością słowa samego reżysera tego filmu Darrena Aronofskya:

Zamiast powtarzać to, co już wcześniej zostało powiedziane i pokazane, staraliśmy się dotrzeć do sedna przekazu Księgi Rodzaju, a naszym kolejnym krokiem było stworzenie przestrzeni filmowej, w której wszystkie zapisane w Księdze cuda mogły się wydarzyć. Chciałem, żeby nasz Noe był prawdziwy, świeży i bliski przeciętnemu widzowi

Darren Aronofsky

Film Noe: Wybrany przez Boga można polecić każdemu kto nie jest uprzedzony i zamknięty tylko jedną słuszną wizją i sposobem przedstawiania obrazów opartych na Piśmie Świętym, każdemu kto dopuszcza do siebie myśl o innej interpretacji słów zawartych w Biblii oraz każdemu kto jest ciekawy obrazu kinowego, którego emisji zakazały kraje bliskiego wschodu takie jak Egipt, Katar, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także został skrytykowany w krajach o większej tolerancji religijnej przez prawicowe koła chrześcijańskie oburzonych zbyt swobodnym potraktowaniem biblijnego tematu. Z całą pewnością odradzam seans kinowy filmu Noe: Wybrany przez Boga widzom uczulonym na swobodną interpretacją opowieści biblijnej, zamkniętym na inne spojrzenie na religię i chrześcijaństwo.

 

szczególygatunek: dramat
produkcja: USA
reżyser: Darren Aronofsky
scenariusz: Darren Aronofsky, Ari Handel
zdjęcia: Matthew Libatique
muzyka: Clint Mansell
premiera: 28 marca 2014 r.
obsadaRussell Crowe– NoeDakota Goyo – młody Noe
Jennifer Connelly – Naameh
Logan Lerman – Cham
Douglas Booth – Sem
Emma Watson – Ila
Skylar Burke – młoda Ila
Nolan Gross – młody Sem
Ray Winstone – Tubal-Kain
Finn Wittrock – młody Tubal-Kain
Anthony Hopkins – Matuzalem
Leo McHugh Carroll – Jafet
Nick Nolte – Szemhazaj
Mark Margolis – Magog
Kevin Durand – Rameel
Marton Csokas – Lamech
Ariane Rinehart – Ewa
Adam Griffith – Adam

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2014/03/NOE_-WYBRANY-PRZEZ-BOGA-zwiastun.mp4 10799414 video/mp4

Dodaj komentarz