«
»
FacebookGoogle+

Obietnica (2014)

Obietnica to ciężki tematycznie obraz filmowy opowiadający historię, która miała miejsce w rzeczywistości. Jej głównymi bohaterami jest dwoje szczecińskich licealistów Jan (Mateusz Więcławek) oraz Lila (Eliza Rycembel). Oboje są z pokolenia Skype`a, Facebooka i ery sieci internetu i komputerów, które próbuje zdefiniować reguły kierujące otaczającym ich światem.

Premiera: 14 marca 2014 r.
Reżyser: Anna Kazejak
Scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Hom
Aktorzy: Eliza RycembelMateusz WięcławekNikodem RozbickiAndrzej ChyraLuxuria AstarothMagdalena PopławskaJowita BudnikDawid OgrodnikSara Sobania

 

O filmie – YouTubeFacebook

Jest to opowieść o dojrzewaniu, nadziejach, dylematach, miłości, problemach i oczekiwaniach pokolenia młodzieży, które musi zmierzyć się z realiami dorosłego życia. Jest to film ukazujący młodzież dnia dzisiejszego oddającą się zabawie, alkoholowi, używką różnej maści i rodzaju, jest to także film pokazujący niedojrzałą pierwszą miłość i jej konsekwencje.

Wypowiedź Nikodema Rozbickiego i Mateusza Więcławka o filmie

W filmowym obrazie w reżyserii Anny Kazejak młoda dziewczyna Lila jest zakochana w swoim chłopaku Janku widząc w nim cały świat. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o jego skoku w bok i zdradzie jej świat wali się w gruzy. Jednak szybko otrząsa się z rozpaczy obmyślając plan, który pozwoli jej znów uwierzyć w miłość Janka, a którego wykonanie uwiarygodni oddania i prawdziwość uczuć chłopaka do niej. Zmusza go do złożenia tytułowej obietnicy, która zobowiązuje go do zrealizowania zadnia, które wymyśliła dla niego dziewczyna i którego wykonanie może zmienić jego postrzeganie świata i przyszłe życie nieodwracalnie.

Obietnica ukazuje pokolenie współczesnych nastolatków, któremu dużo prościej jest komunikować się z innymi w sieci niż w realu, co jest poważnym zagrożeniem. Młodzi ludzie nie mając w nikim faktycznego oparcia zostają sami ze swoimi problemami, które ich znacznie przerastają. Jest to film opowiadający o spłyceniu relacji pomiędzy ludźmi, ograniczeniu ich jedynie do kontaktów w sieci internetu.

Tak o swoim filmie wypowiada się reżyserka Anna Kazejak:

Inspiracją dla powstania tej historii były prawdziwe wydarzenia, mające miejsce w ostatnich latach w kraju i za granicą. Nie chodzi tu jednak tylko o Polską rzeczywistość, ale o spojrzenie na naszą europejską kulturę, na procesy zachodzące podskórnie, których spektakularne efekty krzyczą do nas z pierwszych stron gazet. Widzę w moich bohaterach pokolenie, które posiada wszelkie zachodnie dobra, nieobarczone historycznie i politycznie, wolne, a mimo to używające owej wolności do stworzenia własnego więzienia. Żyją w świecie, który daje im wszystko, nie wymagając nic w zamian. Być może to właśnie jest powodem, dla którego stwarzają swoje własne zasady, za przekroczenie których płaci się najwyższą karę. Nie szukam winnych takiego stanu rzeczy, nie buduję tez – chcę podzielić się wizją pośpiesznego świata, gdzie dorośli są zagubionymi dziećmi, a prawdziwe dzieci pod ich ‚nieobecność’ samodzielnie stanowią o winie i karze. Nie szukam winnych takiego stanu rzeczy, nie buduję tez – chcę podzielić się wizją pośpiesznego świata, gdzie dorośli są zagubionymi dziećmi, a prawdziwe dzieci pod ich ”nieobecność” samodzielnie stanowią o winie i karze. Myślę, że to jest odpowiedź na moje własne lęki i obawy. I wydaje mi się, że podobne obawy wobec świata, wobec własnych dzieci, czy wobec siebie samych, ma wielu ludzi

Author

Wypowiedź reżysera na temat filmu

Obietnica nie jest z całą pewnością filmem prostym, łatwym i przyjemnym, nie jest to także film dla każdego. Z całym przekonaniem można ten obraz filmowy polecić rodzicom pragnącym poznać zwyczaje i zrozumieć sposób pojmowania świata przez ich dzieci. Zapraszam także bardzo gorąco do kin na seans filmu Obietnica młodzież pragnącą przyjrzeć się życiu ich pokolenia z boku nie swoim okiem i pragnących uniknąć problemów komplikujących i mających ogromny wpływ na całe ich przyszłe życie. Jestem pewien, że zarówno rodzice jak i młodzież opuszczą kino w pełni usatysfakcjonowani bez poczucia straconego podczas seansu kinowego czasu. Zapraszam gorąco do kin już od 14 marca kiedy odbędzie się premiera filmu Obietnica w kinach.

Wypowiedź Dawida Ogrodnika o filmie

 

szczególygatunek: dramat psychologiczny
produkcja: Polska, Dania
reżyser: Anna Kazejak
scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Hom
zdjęcia: Klaudiusz Dwulit
muzyka: Kristian Eidnes Andersen
premiera: 14 marca 2014
obsadaEliza Rycembel – Lila
Mateusz Więcławek – Janek
Nikodem Rozbicki – Grzegorz
Andrzej Chyra,
Luxuria Astaroth,
Magdalena Popławska,
Jowita Budnik,
Dawid Ogrodnik,
Sara Sobania

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2014/03/Obietnica-zwiastun.mp4 7790931 video/mp4

Dodaj komentarz