«
»
FacebookGoogle+

Obrońcy skarbów (2014) – The monuments men

Film Obrońcy skarbów jest ekranizacja bestsellerowej książki Roberta M. Edsela, wydanej u nas pod tytułem “Obrońcy dzieł sztuki”. Scenariusz do tej produkcji kinowej napisali Grant Heslov i George Clooney odtwarzający rolę Franka Stokera będąc jednocześnie reżyserem tego filmu.

Premiera: 28 luty 2014 r.
Reżyser: George Clooney
Scenariusz: George Clooney, Grant Heslov
Aktorzy: George Clooney, Joe Reynolds, Levi Strasser, Matt Damon, Bill Murray, Jean Goodman, Jean Dujardin

Obrońcy skarbów – The monuments men, zwiastun 2013

 

Jest to obraz filmowy oparty na faktach mających miejsce w rzeczywistości i realiach II wojny światowej. Film opowiada historię nietypowego oddziału złożonego z brytyjskich i amerykańskich znawców sztuki, kustoszy i dyrektorów muzeów, którego zdaniem nie był bezpośredni udział w działaniach wojennych, a było nim odzyskanie światowych dzieł sztuki zrabowanych przez oddziały armii hitlerowskiej z muzeów i prywatnych kolekcji krajów okupowanych. Jednym z planów przywódcy III Rzeszy Adolfa Hitlera było zgromadzenie wszystkich największych skarbów sztuki, które były zgromadzone w muzeach i kolekcjach znawców sztuk na terenach krajów okupowanych przez wojska Niemieckie i następnie zniszczenie wszystkich najcenniejszych i najpiękniejszych dzieł sztuki ówczesnej Europy.

Obrońcy skarbów ukazuje skomplikowane działania dla ratowania dzieł takich mistrzów jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci, których podjęli się z pełnym poświęceniem i narażeniem swojego życia ludzie, którzy dotychczas mieli niewiele wspólnego ze sztuką wojenną czy z działaniami szpiegowskimi. A takie zadania czekały na nich gdzieś na terenach okupowanych przez wrogie wojska hitlerowskie pod koniec II wojny światowej. Na podstawie dekretu prezydenta Stanów Zjednoczonych Roosevelta w szeregi specjalnego oddziału zostali powołani cisi i skromni dyrektorzy, kustosze i znawcy światowych dzieł sztuki, którzy porzucając wszystko czym do tej pory się zajmowali, co kochali i czym żyli aby trafić w wir działań wojennych.

Seans kinowy filmu Obrońcy skarbów polecam szczególnie gorąco fascynatom i znawcą histiorii II wojny światowej, jak również fanom kina faktu oraz fanom kina akcji. Każdy znajdzie w tym filmie coś godnego swojej uwagi, jeśli nie w samym filmie to zapewne w grze aktorskiej obsady tej produkcji kinowej wypełnionej gwiazdami Hollywood do których należą bez wątpienia Cate Blanchett która w filmie Georga Clooneya wcieliła się w rolę Claire Simone, a także Matt Damon  odtwarzający rolę Jamesa Grangera , nie zapominając oczywiście o Bill Murray odgrywającym w filmie postać Richard Campbell, czy choćby Jean Dujardin wcielający się w postać Jean Claude Clermont. Oczywiście nie wymieniłem tutaj wszystkich gwiazd światowego kina biorących udział w tej produkcji filmowej chociaż mam nadzieję, że wymieniając tych parę nazwisk z szerokiego grona gwiazdorskiej obsady filmu Obrońcy skarbów zachęciłem Was do odwiedzin w kinie i do zapoznania się z dziełem George Clooney, który w tej produkcji występuje w potrójnej roli współautora scenariusza, reżysera i odtwórcy jednej z pierwszoplanowych postaci tego filmu.

 

szczególygatunek: dramat wojenny
produkcja: Niemcy, USA
reżyser: George Clooney
scenariusz: George Clooney, Grant Heslov
zdjęcia: Phedon Papamichael
muzyka: Alexandre Desplat
premiera: 28 luty 2014 r.
obsadaGeorge Clooney – Frank Stokes
Joe Reynolds – syn Stokesa
Levi Strasser – wnuk Stokesa
Matt Damon – James Granger
Bill Murray – Richard Campbell
Jean Goodman – Garfield
Jean Dujardin – Jean Claude Clermont
Cate Blanchett – Claire Simone
Dimitri Leonidas – Sam Epstein
Diarmaid Murtagh – kapitan Harpen
Justus von Dohnányi – Viktor Stahl
Claudia Geisler – żona Stahla
Nicolas Heidrich – syn Stahla
Aidan Sharp – syn Stahla
Andrew Alexander – major Piper
Lee Asquith-Coe – sierżant Drill

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2014/02/Obrońcy-Skarbów-zwiastun.mp4 9633688 video/mp4

Dodaj komentarz