«
»
FacebookGoogle+

Ona (2014) – Her

Ona jest filmem opowiadającym niezwykłą historię o miłości człowieka do maszyny. Głównym bohatrem tego obrazu filmowego jest Theodore (Joaquin Phoenix) będący mieszkańcem Los Angeles niedalekiej przyszłości, pracujący w serwisie BeautifulHandwrittenLetters.com gdzie zajmuje się pisaniem osobistych listów w imieniu ludzi do ich bliskich.

Premiera: 14 luty 2014r.
Reżyser: Spike Jonze
Scenariusz: Spike Jonze
Aktorzy: Joaguin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams, Rooney Mara, James Ozasky, Chris Pratt, David Azar, Luke Jones

Ona – Her, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube, Strona filmu, Facebook

Doskonale spełnia się w swojej pracy, która daje mu ogromną radość i satysfakcję, niestety jego życie osobiste nie jest już tak doskonale poukładane, właśnie jest w trakcie rozwodu i zaczyna go prześladować wizja samotności w najbliższej przyszłości. Wszystko ulega radykalnej zmianie po tym gdy staje się lon właścicielem inteligentnego komputerowego systemu operacyjnego o nazwie Samantha (Scarlett Johansson). System ten ma za zadanie zaspokoić wszystkie potrzeby człowieka, jest to najwyższej jakości inteligentny program komputerowy. W pewnym momencie Theodore zaczyna postrzegać Samanthe jako kogoś kto rozumie go jak nikt inna co prowadzi do sytuacji kuriozalnej zaczyna on postrzegać maszyna jako coś więcej, zaczyna zakochiwać się w swoim systemie operacyjnym. Wśród znajomych i najbliższych zaczyna opowiadać, że poznał kogoś kto stał mu się bardzo bliski dzięki czemu stara się zatuszować jak bardzo poruszało go rozstanie z żoną. W między czasie nawiązuje inne znajomości z fizycznymi kobietami, jednak żadna z nich nie spełnia i nie zaspakaja jego oczekiwań, w każdej z nich coś jest nie tak. Theodore zaczyna rozumieć, że nikt i nic nie jest w stanie dać mu tyle co jego program systemowy Samantha, zaczyna on postrzegać ją jako przeznaczoną sobie partnerkę życiową.

Ona jest obrazem przedstawiającym wizję naszej niedalekiej przyszłości gdy najnowsza technologia będzie miała priorytetowy wpływ na nasze życie. Film ukazuje samotność jednostki wśród tłumów w sposób nie budzący wątpliwości naświetla desperację w poszukiwaniu kogoś potrafiącego zrozumieć, śmiać się i płakać razem, dać uczucie bezwarunkowego oddania i miłości choćby nawet była to tylko maszyna ze sztucznie zbudowaną inteligencją jak Samantha będącą tylko programem komputerowym.

Ona jest z całą pewnością filmem romantycznym opowiadającym historię wielkiej miłości, jest to jednocześnie obraz bezpruderyjnie obnażający ludzie słabości i siłę wpływu jaki może mieć na nasze przyszłe życie sztuczna inteligencja i zaawansowana technologia. Film stawia znak równości między światem wirtualnym i światem realnym, rzeczywistość ukazana w filmie nie jest z całą pewnością futurystycznie nadmuchaną wizją, jest to obraz bardzo zbliżona do naszego dzisiejszego świat z tą różnicą, że świat bohaterów Ona jest światem bardziej zaawansowanym technologicznie. Na kinowym ekranie będziemy mogli zobaczyć wielką metropolię z drapaczami chmur, wstęgą samochodów sunących ulicami i tłumem wciąż pędzących gdzieś ludzi. W filmie udało się pokazać rzecz wydawałoby się niemożliwą – poprzez ukazanie powstawania i ciągle ewoluujących relacji międzyludzkich, stworzyć przekonywujący romans między maszyną i człowiekiem. To miłość niestandardowa, złożona i fascynująca. Uczucie łączące postać fizyczną z niecielesną, inteligencję żywą ze sztuczną., twór niedoskonały i śmiertelny z perfekcyjnym i ponadczasowym.

Film z całą pewnością bardzo dużo zawdzięcza doskonałemu i spójnemu scenariuszowi, a także doskonałej grze dwójki aktorów Joaguin Phoenix i Scarlett Johansson, którzy odegrali swoje nie będzie przesady jeśli nazwiemy obie role życiowymi. Joaquin Phoenix kolejny raz udowadnia, że jest mistrzem mikroskopijnych gestów i niepozornych spojrzeń, w których zaklina cały ból i smutek, wszystkie nadzieje i rozczarowania swego bohatera. Scarlett Johansson natomiast mimo tego, że gra tylko swoim charakterystycznym głosem to daje popis swoich umiejętności aktorskich. Każde słowo wypowiedziane przez nią oddaje całą moc emocji, których celem było poruszenie, rozśmieszenie czy wzruszenia widza. Jej głos jest wart więcej niż gra ciałem niejednej aktorki. Pola również nie oddaje odtwarzająca drugoplanową postać sąsiadki i przyjaciółki Amy (Amy Adams), popisowo swoją rolą tworząc tło dla gry dwójki głównych bohaterów.

Z pewnością film Ona można polecić każdemu jako obraz przedstawiający wizję naszej prawdopodobnej przyszłości, jeśli nie zwolnimy, nie zastanowimy się dokąd prowadzi nas dzisiejsza rzeczywistość i nie odpowiemy sobie na najważniejsze pytania: dokąd zmierzamy?, co jest dla nas najważniejsze?, co jest naszym celem?, czego potrzebujemy do pełni szczęścia, satysfakcji i zadowolenia z życia? Z pełnym przekonaniem polecam ten film jako obraz bardzo wartościowy niosący w sobie bardzo znaczący przekaz, który można zamknąć w 2 słowach STÓJ I POMYŚL. Z całą pewnością nie jest to kolejna słodki obraz o bajecznej miłości z happy endem. Zachęcam gorąco do zapoznania się z tą Walentynkową propozycją kinową wszystkich, którzy oczekują czegoś więcej niż tylko pustej opowiastki miłosnej w bajecznym kolorze różu.

 

szczególygatunek: komedio-dramat
produkcja: USA
reżyser: Spike Jonze
scenariusz: Spike Jonze
zdjęcia: Hoyte van Hoytema
muzyka: Will Butler, Owen Pallett
premiara: 14 luty 2014r.
obsadaJoaguin Phoenix – Theodore Twombly
Scarlett Johansson – Samantha (głos)
Amy Adams – Amy
Rooney Mara – Catharine
James Ozasky – ojciec Catharine
Chris Pratt – Paul
David Azar – adwokat Theodore`a
Luke Jones – Lewman
Kristen Wiig – “seksowana kotka” (głos)
Brian Cox – Alan Watts (głos)
Matt Letscher – Charles
Laura Kai Chen – Tatiana
Soko – Isabella (głos)
Robert Benard – Michael Wadsworth
Lisa Cohen – żona Michaela Wadswortha
Grant Samson – wspólnik Michaela Wadswortha
Bill Hader – kolega z chatu
Olivia Wilde – dziewczyna z randki w ciemno

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2014/02/Ona-zwiastun.mp4 7247497 video/mp4

Dodaj komentarz