«
»
FacebookGoogle+

Syberiada Polska (2013)

„Syberiada Polska” jest to jedna z największych Polskich produkcji kinowych ostatnich lat zarówno pod względem finansowym jak również pod względem liczebności ekipy zaangażowanej w produkcję tego filmu. „Syberiada Polska” jest to film przedstawiający traumatyczne przeżycia i losy polskiej rodziny podczas inwazji wojsk radzieckich na wschodnie tereny Polski po 17 wrześnie 1939 r.

 

Całość fabuły filmu rozpoczyna się dnia 1 września kiedy to Staszek Dolina wraz ze swoją przyjaciółką Cynią podczas pobytu i beztroskiej zabawy nad jednym z polskich jezior są świadkami bombardowania jakiego dokonują wojska hitlerowskich Niemiec na ziemie Polskie. Następne sceny są już scenami ściśle związanymi z tematyką główną czyli deportacji Polaków do obozów Syberyjskich. Właśnie wtedy mamy możliwość zobaczenia traumatycznego dramatu rodziny Dolinów która wraz z mieszkańcami całej wioski zostaje deportowana i przewieziona do obozu Kalucze na Syberii.

Od tego właśnie momentu zaczyna się bohaterska walka z bezwzględnymi oprawcami radzieckimi i naturą o życie. Siłą filmu Syberiada Polska jest właśnie bohaterstwo prostych ludzi, którzy nie chcą umierać w imię wyższych celów, a pragną za wszelką cenę uratować życie swoje i swoich najbliższych. Sześcioletnia odyseja rodziny Dolinów to obraz dramatu i siły z jaką walczą oni o przeżycie w zetknięciu z skrajnymi warunkami natury, chorobami i ciągłą inwigilacją ze strony NKWD jest ona pokazana z perspektywy młodego Staszka Doliny, który w obliczu dramatu swojej rodziny jest zmuszony do przewartościowania swojego spojrzenia na życie i szybkiego wkroczenia w dojrzałość i dorosłość.

W tak traumatycznej sytuacji Staszek Dolina będzie musiał bardzo szybko nauczyć się bezwzględnie walczyć o przetrwanie i podejmować decyzje których stawką będzie życie jego bliskich. „Syberiada Polska” jest obrazem przedstawiającym cały dramatyzm ludzi zmuszonych do życia w ekstremalnie ciężkich warunkach pod presją bezwzględnych oprawców NKWD. Całość nie jest jednak pozbawiona nadziei i szans na przetrwanie całego dramatu. Czego przykładem może być wybór przed jakim stanie Staszek Dolina pomiędzy miłością do Żydówki Cyni, a Rosjanki Lubki.

Syberiada Polska to film o zwycięstwie człowieczeństwa nad zwierzęcą naturą oprawców i ekstremalnymi warunkami natury.

szczegółygatunek: dramat-wojenny
produkcja: Polska
reżyser: Janusz Zaorski
scenariusz: Michał Komar i Maciej Dutkiewicz
zdjęcia: Andrzej Wolf
muzyka: Krzesimir Dębski
obsadaAdam Woronowicz – Jan Dolina
Urszula Grabowska – Antonina Dolina
Sonia Bohosiewicz – Irena
Jan Peszek – Korniłowicz
Paweł Krucz – Staszek Dolina
Marcin Walewski – Tadzio
Natalia Rybicka – Sylwia
Agnieszka Więdłocha – Cynia
Andrii Zhurba – Sawin
Igor Gniezdilow – Foma Barabanow
Dmytro Sowa – Paszka
Liera Gouliaeva – Lubka

Dodaj komentarz