«
»
FacebookGoogle+

Szturm – L’assaut (2010)

Film zrealizowany na podstawie faktycznych wydarzeń mających miejsce 24-26 grudnia 1994 roku, kiedy to 4 islamskich bojówkarzy z Zbrojnej Grupy Islamskiej – GIA terroryzuje i porywa samolot Air France z 227 pasażerami na pokładzie z Algierii do Paryża.

Szturm – L’assaut, zwiastun 2010

Zwiastun – YouTube, Strona filmu

Jako cel obierają sobie wymuszenie na władzach Francji uwolnienie członków organizacji zatrzymanych przez służby specjalne. Daremne negocjacje między rządami Francji i Algierii nie przynoszą żadnych rozwiązań, rząd Algierii nie chce wyrazić zgody na akcję Francuskich Służb Specjalnych na terenie swojego kraju. Aby udowodnić swoją determinację i pokazać swoje zdecydowanie zostają zamordowani 3 zakładnicy. W rezultacie tych wydarzeń samolot wylatuje z Algierii z międzylądowaniem w Marsylii gdzie już czeka na ich przylot oddział antyterrorystyczny francuskiej żandarmerii narodowej – GIGN, którego zadaniem jest odbicie z rąk bojowników GIA samolotu z zakładnikami.

Film przedstawia cały dramatyzm uwięzionych pasażerów Airbusa, przygotowanie służb specjalnych do akcji od zaplecza i krwawą akcję odbicia samolotu z rąk terrorystów. Można byłoby uznać Szturm za fabularyzowany dokument, ze względu na pokazane w nim sceny dokumentalnych fragmentów filmów kręconych w tym czasie przez telewizje całego świata. Dla zainteresowanych temat podaję link do filmu dokumentalnego przedstawiającego historię pokazaną w filmie Szturm nakręcony w czasie akcji przez telewizję francuską. Znakomitym podsumowaniem całego filmu Szturm jest jego końcówka, która w sposób bardzo mocny i przemawiający do wyobraźni zamyka całą historię.

szczególygatunek: thriller akcja
produkcja : Francja
reżyser: Julien Leclercq
scenariusz: Simon Moutairou, Julien Leclercq
zdjęcia : Thierry Pouget
muzyka : Jean-Jacques Hertz, François Roy
producenci : Julian Leclercq, Julian Madon, Marc Olla
obsadaVicent Elbaz – Thierry
régori Derangére – komendant Denis Favier
Mélanie Bernier – Carole
Ayman Saidi – Yahia
Philipe Bas – Didier
Marie Guillard – Clarie
Antoine Basler – Solignac
Philipe Cura – Ronald Môntins
Fatima Adoum – Djida
Hugo Becker – Leroy

Powiązane posty

Newsletter

Dodaj komentarz