«
»
FacebookGoogle+

Tylko Bóg wybacza – Only God Forgives (2013)

Akcja filmu Tylko Bóg wybacza toczy się w Bangkoku mieście przemocy, nielegalnych walk, hazardu, narkobiznesu i wszelkiej maści przestępców. Głównym bohaterem opowieści przedstawionej w filmie jest Julien (Ryan Gosling), który prowadzi klub, gdzie toczą się nielegalne walki boksu tajskiego, co jednak jest tylko kamuflażem mającym na celu przykryć prawdziwie źródło dochodu jakim jest handel narkotykami. Nagła śmierć brata, który zostaje w brutalny sposób zamordowany wywraca cały dotychczasowy i stabilny świat Juliena do góry nogami. Jego matka (Kristin Scott Thomas) radykalnie żąda od niego odnalezienia morderców brata i pomszczenia go za wszelką cenę, choćby nawet życia.

Tylko Bóg wybacza – Only God Forgives, zwiastun 2013

Zwiastun – YouTube, Strona filmu, Facebook

Szanowany w półświatku przestępczym Bangkoku Julien mimo oporów i wątpliwości nie potrafi przeciwstawić się żądaniom matki i wyrusza na spotkanie z przeznaczeniem, którym w jego przypadku jest człowiek prawdopodobnie odpowiedzialny za śmierć jego brata Billy`ego, którego w ciemnych zaułkach miasta nazywają Aniołem Zemsty. Tylko Bóg wybacza jest filmem o specyficznym klimacie, którego można oglądać z dwóch poziomów albo wyłączając umysł i po prostu chłonąć obrazy i dźwięki. A jest co Larry Smith autor zdjęć stworzył ucztę dla oczu. Każdy kadr został nasycony barwami i dopieszczony w zakresie kompozycji. Nie pozostawiono przypadkowi żadnego kadru, wszystko pomyślano tak, by jak najbardziej działać na zmysły. Smitha próbuje prześcignąć autor muzyki do filmu Cliff Martinez, którego kompozycje hipnotyzują, stając się wrotami do odmiennych stanów świadomości co u bardziej podatnych na takie zabiegi widzów może wywołać reakcję fizyczną. Albo starając się wejść w fabułę dużo głębiej i zrozumieć przekaz, który jest w nim zawarty chociaż z całą pewnością film nie należy do łatwych w interpretacji i odbiorze.

Z całą pewnością obraz Tylko Bóg wybacza należy do produkcji obok których nie można przejść obojętnie niezauważających ich. Myślę że warto poświęcić na zapoznanie się z nim czas przeznaczony na wizytę w kinie na projekcji kinowej filmu Tylko Bóg wybacza do czego szczerze zachęcam nie tylko wielbicieli kina z dreszczykiem, ale wszystkich kinomaniaków bez względu na preferowane gatunki filmowe.

szczególygatunek: dramat, thriller, kryminał
produkcja: Dania, Francja
reżyser: Nicolas Winding Refn
scenariusz: Nicolas Winding Refn
zdjęcia: Larry Smith
muzyka: Cliff Martinez
premiera: 14 czerwca 2013 r.

obsadaRyan Gosling – Julien
Kristin Scott Thomas – Crystal
Vithaya Pansringarm – Chang
Yayaying Rhatha Phongam – Mai
Gordon Brown – Gordon
Tom Burke – Billy
Byron Gibson – Byron
Sahajak Boonthanakit – pułkownik Kim
Charlie Ruedpokanon – Daeng

Powiązane posty

Newsletter

1 comment

Dodaj komentarz