«
»
FacebookGoogle+

W ukryciu (2013)

W ukryciu jest filmem ukazującym dramatyzm wojny z perspektywy dwóch młodych kobiet. Całość filmu opowiada o przeżyciach i losie Janki (Magdalena Boczarska) i Ester (Julia Pogrebińska) skazanych na siebie przez wydarzenia lat 40 ubiegłego wieku. Cała historia zaczyna się pewnego dnia kiedy do domu Janki jej ojciec (Krzysztof Stroiński) przyjmuje młodą Żydówkę córkę swoich przyjaciół Ester.

Reżyser: Jan Kidawa-Błoński
Scenariusz: Maciej Karpiński
Aktorzy: Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Krzysztof StroińskiTomasz Kot

W ukryciu, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube

Janka na początku zdziwiona i zdystansowana do nowej osoby w ich domu i życiu z upływem czasu zaczyna coraz bardziej interesować i ekscytować się osobą Ester. Między obiema młodymi kobietami zaczyna rodzić się uczucie i staje się ono coraz bardziej intensywne i obsesyjne. Gdy pewnego dnia ojciec Janki pada ofiarą ulicznej „łapanki” obie młode kobiety zostają same i muszą sobie zacząć radzić same z zaistniałą sytuacją i walczyć o przetrwanie w obliczu zagrożeń jakie niosła ze sobą wojna i życie w okupowanym przez wojska hitlerowskie mieście. W wyniku wspólnych dramatycznych przeżyć uczucie między dwiema kobietami zaczyna przeradzać się w intymny związek. Uczucie które je połączyło staje się obsesją dla Janki. Na oczach widzów Janka z niedoświadczonej, młodej dziewczyny staje się kobietą w pełni świadomą swych uczuć, gotową walczyć o swoją miłość za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu. Obie dziewczyna skazane przez los na samotność, spragnione miłości i bliskości drugiej osoby wpadają w sieć wcześniej nie znanych sobie emocji i uczuć. Jednak w końcu Ester zaczyna się buntować przeciwko swojemu uwięzieniu w piwnicy pod podłogą domu Janki. W wyniku ciągłych pretensji Ester Jana dopuszcza się kłamstwa aby móc nadal mieć kontrolę na nią i nad jej życiem. Oszukuje Ester że nadal trwa wojna i że ta musi się cały czas ukrywać. Grzechy, jakich się dopuściła Janka, by utrzymać Ester na uwięzi, pulsują sprzecznymi emocjami. Z jednej strony odrzucają – wszak bohaterka dopuszcza się okrutnych mordów, przy których oko jej nawet nie mrugnie. Z drugiej jednak strony, w Janinie odbijają się wszystkie kobiety postawione w sytuacji bez wyjścia, które znamy z kina wojennego i okupacyjnego: gotowe do każdego czynu i poświęcenia matki, wiedzione (lub zaślepione) miłością kochanki i odważne, waleczne Polki-patriotki. Ich siła i ich determinacja przebijają z Janiny, ale motywacja nie pozostawia żadnych wątpliwości, że kieruje nią egoizm.

W ukryciu to film o tym jak daleko człowiek jest się w stanie posunąć dla miłości, która potrafi stać się obsesją, a nawet skłonić do zbrodni. Jest to obraz pełen sprzecznych emocji i głębokich przeżyć obu głównych bohaterek. Z całą pewnością jest to obraz godzien polecenia każdemu komu nie jest obojętne to co widzi na ekranie i każdemu komu nie są obce uczucia wyższe. Z całą pewnością w filmie znajdziemy inne spojrzenie na czas okupacji i pokazanie tego okresu historii naszego kraju w odmienny sposób niż robili to dotychczasowi twórcy kina. Mogę zapewnić z pełnym przekonaniem, że każdy kto zdecyduje się na seans kinowy filmu W ukryciu nie uzna czasu poświęconego na zapoznanie się z tym dziełem filmowym za czas stracony. Zapraszam gorąco na wizytę w kinie na seansie tego obrazu filmowego.

 

szczególygatunek: dramat, wojenny
produkcja: Polska
reżyser: Jan Kidawa-Błoński
scenariusz: Maciej Karpiński
zdjęcia: Łukasz Gutt
premiera: 27 Grudnia 2013 r.
obsadaMagdalena Boczarska – Janka
Julia Pogrebińska – Ester
Krzysztof Stroiński – ojciec Janki
Tomasz Kot
Jacek Braciak
Agata Kulesza
Bożena Dykiel

Powiązane posty

Newsletter

enclosure:
http://zobacztutaj.pl/wp-content/uploads/2013/09/W-Ukryciu-Zwiastun.mp4 16143294 video/mp4

Dodaj komentarz