«
»
FacebookGoogle+

Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013)

Wałęsa. Człowiek z nadziei jest długo oczekiwanym i kontrowersyjnym filmem opowiadającym o ciężkich czasach lat 70-80 ubiegłego wieku i o sile człowieka Lecha Wałęsy (Robert Więckiewicz), który dźwigał na swoich barkach całość walki ze znienawidzonym ustrojem komunistycznym.

Reżyser: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Aktorzy: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Wiktor Malinowski, Marcel Głogowski, Kamil Jaworski, Oriana Fallaci, Cezary Kosiński

Wałęsa. Człowiek z nadziei, zwiastun 2013

 

O filmie – YouTube, Strona filmu, Facebook

Film zaczyna się od odwiedzin w domu Wałęsów przez Orianę Fallaci (Maria Rosaria Omaggio) włoską dziennikarkę, która jako jedyny została dopuszczona do przeprowadzenia wywiadu z Lechem Wałęsą w 1981 roku. W czasie tego wywiadu Wałęsa odkrywa przed nią wrota swej przeszłości. Następnie mamy możliwość obserwowania na ekranie kina sceny z życia Lecha Wałęsy, robotników stoczni Gdańskiej i jego rodziny. Razem z włoską dziennikarką możemy przebyć drogą od aresztowania przez SB Lecha Wałęsy, przez podpisanie przez niego cyrografu by mógł zdążyć na porodówkę do rodzącej żony Danuty (Agnieszka Grochowska) aż do obrad przy Okrągłym Stole.

film z planu zdjęciowego:

Wałęsa. Człowiek z nadziei nie jest obrazem politycznego oddania chwały Lechowi Wałęsie, lecz jest filmem ukazującym prywatne, niemal intymne relacje dwojga kochających się ludzi siłą zaplątanych w historyczne wydarzenia politycznej przemiany. Wielkość historii zostaje ukazana z punkty widzenia domu, problemów i rodziny Lecha Wałęsy. Siłą filmu Andrzeja Wajdy jest próba przedstawienia sylwetki wielkiego człowieka jakim był, mimo wielu kontrowersji Lech Wałęsa w szarym świetle codzienności i z perspektywy życia zwykłego człowieka, bez idealizowania i koloryzowania sylwetki przywódcy Solidarności, ukazania go z jego zaletami i wadami.

Maciej Stuhr z planu filmu Wałęsa:

Z całą pewnością film ten powinni obejrzeć wszyscy zwolennicy i przeciwnicy Lecha Wałęsy, a szczególnie młodzi ludzie dla których wydarzenia przedstawione w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei są nieznaną i odległą historią. Film ten jest próbą odpowiedzi na pytanie jak to jest możliwe aby jeden człowiek potrafił porwać za sobą miliony? Co spowodowało że odpowiedzialny ojciec, mąż i prosty człowiek staje się charyzmatycznym przywódcą. Jest to opowieść o zwykłym człowieku, który wyzwolił w milionach ludzi ukryte pragnienie wolności. Film Andrzeja Wajdy nie jest pomnikiem przywódcy Solidarności, a jest obrazem o życiu, marzeniach i nadziei ludzi komunistycznego ustroju PRL-u.

 

szczególygatunek: dramat biograficzny
produkcja: Polska
reżyser: Andrzej Wajda
scenariusz: Janusz Głowacki
zdjęcia: Paweł Edelman
premiera: 4 października 2013 r.
obsadaRobert Więckiewicz – Lech Wałęsa
Agnieszka Grochowska – Danuta Wałęsa
Wiktor Malinowski – Jarosław Wałęsa w wieku 3-5 lat
Marcel Głogowski – Bogdan Wałęsa w wieku 8-10 lat
Kamil Jaworski – Przemysław Wałęsa w wieku 5-7 lat
Oriana Fallaci – Maria Rosaria Omaggio
Cezary Kosiński – Majchrzak
Piotr Probosz – Czesław Mijak
Zbigniew Zamachowski – Nawiślak oficer SB
Mirosław Baka – Klemens Gniech dyrektor stoczni
Dorota Wellman – Henryka Krzywonos
Maciej Stuhr – ksiądz

Powiązane posty

Newsletter

Dodaj komentarz